Vücuttaki papillomlar: görünüm nedenleri ve tedavi yöntemleri

İnsan vücudunda papilloma

Vücuttaki papillomlar, insan papilloma virüsü enfeksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Yetişkinlikte insan papilloma virüsü (HPV) çoğu insanda bulunabilir. Aktif olmayan bir aşamadadır. Ancak, hazırlayıcı faktörlerin etkisi altında, cilde verilen zararın bir sonucu olarak, HPV aktive olur ve karakteristik papillomatöz büyümeler ortaya çıkar. Birçoğu tehlikeli değildir ve sadece kozmetik bir kusurdur. Ancak papillomların vücutta neden ortaya çıktığını ve onkolojik bir süreçle ilişkili olup olmadıklarını belirlemek son derece önemlidir.

Belirli HPV suşları malign doku hiperplazisine neden olur. Onkolojik neoplazmların büyüme riski nedeniyle, vücutta papillomların ortaya çıkma nedenine bakılmaksızın, tedavi esas olarak cerrahi yöntemlerle gerçekleştirilir. Cilt büyümesi görülürse, önce bir dermatoloğa danışmalısınız. Genital bölgede neoplazmalar bulunursa, bir zührevi doktoru ziyaret edin. Bir uzman, vücutta ve mukoza zarlarında papillomlara neyin sebep olduğunu tam olarak belirleyebilir, HPV suşunu belirleyebilir ve onkojenik riski belirleyebilir.

Dudaklarda papillomlar

Vücutta hangi papillomlar görünebilir

Dışarıdan, papilloma, cildin üst tabakasının ötesine uzanan azgın bir büyümeyi andırır. Neoplazmın genellikle ince bir gövdesi vardır. Vücuttaki papillomlar tek olabilir veya gruplar halinde yerleşmiş olabilir. Mantara benziyorlar. Renkleri, sağlıklı deriden sadece biraz farklıdır. Vücuttaki ve fotoğraftaki papillomlar genellikle farklıdır. Ağda doktora gidip gitmemeyi en azından kabaca anlamak için incelemeye değer birçok neoplazm görüntüsü vardır. Fotoğraftan papillomların vücutta nasıl göründüğünü ve nasıl olduğunu görebilirsiniz - örneğin moller veya melanomlar. Ancak sadece bir doktor doğru bir teşhis koyabilir.

Vücuttaki yaygın papillom türleri:

 • basit veya kaba - ellerde en sık görülen yuvarlak nodüllere benziyorlar, gruplar halinde bulunuyorlar, çoğunlukla çocuklukta tespit ediliyorlar;
 • düz veya genç - hafif kabarık papüller pürüzsüz bir yüzeye sahiptir, uzuvların derisinde veya mukoz membranlarda görülür;
 • plantar - üstte keratinli bir kabukla kaplı yoğun nodüllere benzemek yürürken ağrılı hislere neden olabilir;
 • iplik benzeri - uzunlamasına bir şekle sahip küçük et rengi çıkıntılar, genellikle yaşlılıkta boyun derisinde, yüzünde görülür, hijyen prosedürleri sırasında zarar görebilir ve iltihaplanabilir;
 • genital siğiller - bu tür siğiller en tehlikelidir, çünkü yüksek onkojenik riske sahip HPV suşları tarafından tetiklenir, dışarıdaki neoplazmalar karnabahar birikimine benzer, perine, erkek ve kadınların cinsel organlarında görülür ve mesane ve serviksi etkileyebilir.

Vücuttaki papillomların yaygın nedenleri

Vücutta papillomların ortaya çıkmasının ana nedeni, papilloma virüsünün küçük cilt lezyonları veya tıraş sırasında ve günlük hijyen prosedürleri sırasında kendi kendine enfeksiyon yoluyla girmesidir.

Aşağıdaki faktörler papillomatöz neoplazmların büyümesini tetikleyebilir:

Boyundaki papillomlar
 • rastgele samimi yaşam;
 • akut ve kronik ürogenital enfeksiyonlar, perine genital bölgelerinde ve derisinde genital siğiller;
 • hormonal bozukluklar;
 • bağışıklıkta güçlü düşüş;
 • deri ve mukoza zarında sürekli travma.

Çoğu zaman, vücutta papillomlu kişilerde kronik bir papillomatöz enfeksiyon seyri vardır. Uzun süre virüs fark edilmeden kalır. Bağışıklıkta bir azalmadan sonra HPV aktive olur. Şiddetli bulaşıcı hastalıklar, önceki operasyonlar, radyasyon tedavisi, elverişsiz koşullarda çalışma, sürekli stres, yoğun fiziksel ve psiko-duygusal stres, düşük vitamin ve mineral içerikli düşük kaliteli beslenme, bağışıklık savunmasının zayıflamasına neden olabilir.

Kadınlarda vücuttaki papillomların nedenleri genellikle menopoz veya hamilelik sırasında vücuttaki hormonal değişikliklerle ilişkilendirilir. Cinsiyet hormonlarının oranındaki dalgalanmalar, HPV'nin aktif üreme ve doku hiperplazisi için uygun koşullar yaratır. Risk altında, esas olarak genital siğil taşıyıcısı ile yakın temas yoluyla bulaşan genital siğilleri olan kadınlardır.

Vücuttaki rahim ağzı kanseri ve papillomlar

Papillomların vücuttaki ana tehlikesi, neoplazmların malignite riskidir. Kadınlarda papillomatöz büyümeler korkunç bir hastalığa neden olabilir - rahim ağzı kanseri. Bu patolojiden HPV tipleri 16 ve 18 sorumludur. İstatistiklere göre, her yıl dünya çapında 500 binden fazla çalışma yaşındaki kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konuyor. Bunların yarısı, tamamen iyileşmelerine yardımcı olmanın oldukça zor olabileceği son aşamalarında tıbbi yardım ister. Her kadın insan papilloma virüsünün ne olduğunu, insan vücuduna nasıl girdiğini ve kendini kötü huylu servikal hiperplaziden nasıl koruyabileceğini bilmelidir.

Papillomlar vücutta göründüğünde, olası eşlik eden ürogenital enfeksiyonları belirlemek için kapsamlı bir tanı koymak gerekir. HPV, servikal astarın hiperplazisine neden olabilir. Bir kadın uzun süre önleyici muayeneler yapmazsa, cinsel organlarda papillomların varlığını öğrenemez ve kötü huylu bir oluşumun büyümesini özleyebilir.

Vücutta papillomlar bulunursa, aşağıdaki muayenelerin yapılması önerilir:

  PCR teşhisi kullanılarak virüsün
 • tiplendirilmesi;
 • erkeklerde rahim ağzından ve sünnet derisinden sürüntü almak;
 • immünolojik analiz;
 • cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için kan testleri;
 • biyopsi, sitoloji ve doku histolojisi.

Muayeneye entegre bir yaklaşım, hastalığın tüm olası risklerini değerlendirmemize ve neoplazmalardan tamamen kurtulmak ve gelecekte nüksünü önlemek için vücuttaki papillomları nasıl tedavi edeceğimizi anlamamıza olanak tanır.

Önemli! HPV'nin neredeyse hiç semptomu yoktur. Neoplazma uzun süre kendini göstermez. Derideki küçük büyümeler rahatsızlığa neden olmaz, ancak yaralanırsa iltihaplı ve kötü huylu hale gelebilir.

Ancak vücuttaki sıradan papillomlar bile, sıklıkla yaralanır ve ultraviyole radyasyona maruz kalırsa tehlikeli olabilir. Yaşa bağlı değişikliklerin ve olumsuz çevresel faktörlerin etkisi altında doku manyetizasyonunu önlemek için bu tür neoplazmalar zamanla uzaklaştırılmalıdır.

Papilloma virüsü nasıl yayılır?

HPV'nin yayılmasının ana yolu, oral ve anal temasları da içeren yakın ilişkilerdir. Genellikle, papilloma virüsü, farklı partnerlerle yakın ilişkilere giren kişilerde akut ve kronik cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların arka planına karşı teşhis edilir.

Ancak papilloma virüsü vücuda yakın ev temaları, hasarlı cilt ve mukoza zarları yoluyla girebilir. Yeni doğan bebekler, bir tür insan papilloma virüsü enfeksiyonu olan genital siğillerin taşıyıcısı olan bir anneden enfekte olabilir. Bir kadının doğum kanalından geçerken çocuk enfekte olur. HPV, cildi ve mukoza zarlarını etkileyerek hem yaygın siğiller, papillomlar hem de genital siğillerin ortaya çıkmasına neden olur.

Bağışıklık sisteminin gücü, HPV'nin gelişmesinde büyük rol oynar. Bağışıklık sistemi ne kadar zayıfsa, kişinin insan papilloma virüsü enfeksiyonuna yakalanma riski o kadar yüksektir. Diabetes mellitus, hormonal bozukluklar, zayıflamış bir vücut, hamile kadınlar ve çocuklar ile kronik ürogenital enfeksiyonları olan hastalar özellikle savunmasızdır.

Vücuttaki papillomları tedavi etmenin ilkeleri

İlaç tedavisi, HPV'nin aktif üremesini baskılayan antiviral ilaçların atanmasını içerir. Ancak bu tür fonlar genellikle, papillomların minimal invaziv olarak çıkarılmasından önce veya sonra, karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılır. Özel antiviral ilaçlar papilloma virüsünün üremesini yavaşlatır ve gelecekte hastalığın tekrarlama riskini önemli ölçüde azaltır.

Terapi ne kadar erken başlarsa doku malignitesi riski o kadar düşük olur. Tedavi için ideal zaman, neoplazmların ortaya çıkmasından sonraki ilk aylardır. Terapötik seyir ayrıca, bağışıklık sisteminin aktivitesini destekleyen ve hastalığın sık alevlenmesini önleyen immün sistemi uyarıcı ajanların kullanımını içerir. İnsan papilloma virüsü enfeksiyonunun tekrarlayan seyrine sadece vücutta değil, aynı zamanda cinsel organlarda, idrar organlarında ve ağız mukozasında da papillom oluşumu eşlik edebilir. Hastalığın bu seyri, karmaşık cerrahi müdahaleler, uzun süreli bulaşıcı hastalıklar, hormonal bozukluklar geçirmiş kişiler için tipiktir.

Vücuttaki papillomların ameliyatla alınması

Vücuttaki papillomların cerrahi tedavisi çoğu hasta için en uygun olan klasik bir seçenektir. Teşhis verilerini inceledikten ve elde ettikten sonra, doktor neoplazmaları çıkarmak için uygun yöntemi seçer.

Vücuttaki papillomların çıkarılması için ana endikasyonlar:

Derideki papillomlar
 • papillomatöz büyümelerin aktif büyümesi;
 • neoplazmların genellikle hasar gördükleri ve iltihaplandıkları yerlerde ortaya çıkması;
 • insan papilloma virüsü enfeksiyonunun kronik seyri, düzenli alevlenmeler;
 • yüksek onkojenik risk, kötü huylu neoplazmalara yatkınlık öyküsü;
 • papillomlar bölgesinde ağrı görünümü, neoplazmların renginde ve şeklinde değişiklikler.

Hamile taktikleri, uzmanlar tarafından, hamilelik sırasında ve emzirme sırasında papillomlar ortaya çıktığında uygulanır. Genellikle, papillomatöz büyümeler doğumdan hemen sonra ve bir kadında hormonal seviyelerin restorasyonundan hemen sonra kendiliğinden kaybolur.

Vücuttaki papillomları çıkarmanın yolları

Vücuttaki papillomları yok etmenin minimal invaziv yöntemleri, sağlıklı cildin çoğunu korumak için neoplazmalardan neredeyse kansız bir şekilde kurtulmanızı sağlar. Doku malignitesi riski yoksa, aşağıdaki cerrahi yöntemler kullanılabilir:

 • radyo dalgası tedavisi (genital siğillerin radyo bıçağıyla çıkarılması);
 • kriyodestruction (düşük sıcaklıkta sıvı nitrojen ile yanan siğiller);
 • lazer pıhtılaşması (patolojik neoplazmaların bir lazerle buharlaştırılması);
 • elektrokoagülasyon (yüksek frekanslı akımın uygulanması).

Bir neşter ile klasik cerrahi eksizyon, büyük doku lezyonları ve şiddetli papillomatoz için kullanılır. Ancak uzmanlar, mümkünse, minimal invaziv tedavi yöntemlerini tercih eder. Çoğu zaman vücuttaki papillomlar lazer kullanılarak çıkarılır. Bu yöntem minimal hasar ile karakterizedir, ciltte iz ve leke bırakmaz. Lazerin, minimum ikincil enfeksiyon riski ile minimal invaziv operasyonlara izin veren bir anti-enflamatuar etkisi vardır.

Lokal anestezi altında neoplazmaları temas etmeden yok eden bir radyo dalgası aparatı kullanmak da mümkündür. Yüksek frekanslı radyo dalgalarının etkisi altında, neoplazmanın yapıları yok edilir ve patolojik dokular buharlaşır, pıhtılaşmaları meydana gelir - yaradan kanamayı önleyen bir tür "sızdırmazlık".

Papillomların kriyodestrit ile tedavisi yaygındır. Teknik, neoplazmanın tüm katmanlarını donduran, ardından papillomun kaybolduğu sıvı nitrojen kullanımına dayanmaktadır ve birkaç ay sonra bunun yerine, algılanamayan küçük bir lekeden başka bir şey kalmayacaktır. Tek papillomları çıkarmak için elektrokoagülasyon kullanılır. Doktor, bir elektrokoagülatör ilmeği ile papillomun bacağını keser, tabanını yakar ve kanamayı önlemek için dokuyu kapatır.

Genital siğil ve siğillerden kurtulmanın cerrahi yöntemleri sadece bir tıp kurumunda kullanılmaktadır. Papillomların tekrarlamasının önlenmesi için antiviral tedavi reçete edilir. Ayrıca papillomlu kişilerin periyodik olarak uzmanları ziyaret etmeleri ve testler almaları tavsiye edilir. Özellikle genital bölgede papillom çıkarılmış kadınların yılda 2-3 kez smear ve diğer laboratuvar testleri yaptırması gerekir.