Boyundaki papillomlar. Onlardan evde nasıl kurtulurum?

boyundaki papillomlardan nasıl kurtulur

Boyun bölgesinde ve yüzdeki herhangi bir kızarıklık veya büyüme her zaman can sıkıcıdır. Üstelik iyi huylu tümörler gibi.

Vücuttaki papillomların ilk söylediği şey, vücutta HPV (insan papilloma virüsü) olduğudur. Bu enfeksiyon oldukça sinsidir, uzun yıllar uykuda kalabilir ve herhangi bir sağlık, bağışıklık veya hormonal dalgalanma ile kendini gösterir.

Boyunda papillomatoz gelişme riski

Boyundaki papillomların nedenleri de HPV aktivitesinin bir sonucudur. Bazen büyümeleri hafif kaşıntı, yanma, cilt tahrişi ile başlar ve daha sonra küçük kabarcıklar ortaya çıkar, boyut olarak artar, diğer durumlarda süreç asemptomatiktir. Hem tekli hem de çoklu büyüme var. Renk, şekil ve boyut virüsün türüne bağlıdır.

Boyunda daha sık oluşur:

 • yassı papillomlar- cilt üzerinde çok az yükselir, açık kahverengi veya grimsi renkte belirgin sınırlı yuvarlak şişliklere benzer, karıncalanma, kaşıntı, büyümeye meyilli;
 • iplik benzeri veya sarkık- 1 ila 5 mm arasında değişen ince bir tabana sahip, deri ile aynı renkte veya biraz daha koyu, şekil olarak benlere veya kısa iplere benzer.

Zaman zaman papillomların sayısını artırmak veya var olanları kurutmak mümkündür.

Kadınlarda bu tür neoplazmalar daha yaygındır, burada birkaç faktör ve özellik rol oynar:

 • mücevherler, tutturucularla kolayca yaralanan hassas cilt;
 • kozmetik prosedürler için hobi, yetersiz kaliteli bakım ürünlerinin kullanımı;
 • fizyolojik ve endokrin değişiklikler, hormon içeren ilaçların kullanımı.
boyunda papillomatoz gelişme riski

Vücudun açık kısımlarında oluşabilecek herhangi bir büyüme estetik sorunlara ve psikolojik rahatsızlıklara neden olur. Ancak, en önemlisi, boyundaki tehlikeli papillomlar nelerdir, yaralanma veya onkolojik bir tümöre dejenerasyon riski. Bu, özellikle son derece hareketli, kolayca dokunan, aksesuarlar, yakalar ve diğer giysi parçalarıyla sıkıştırılan asılı oluşumlar için geçerlidir.

Sıcak mevsimde, açık boyun ultraviyole ışınlarla, terlerle ışınlanır ve istenmeyen biyokimyasal değişikliklere neden olur.

Önemli!Periyodik tahriş ve mekanik stres, papillomların ağrımaya, kaşınmaya, iltihaplanmaya ve çıkmaya başlamasına neden olur, bu da sonraki ikincil enfeksiyon ve ciddi dermatolojik problemlerle komplike hale gelebilir.

Boyundaki papillomlar nasıl çıkarılır

Hangi büyümelerin kanser açısından güvenli, hangilerinin kötü huylu olup kansere yol açabileceğini bağımsız olarak belirlemek imkansızdır. Bu nedenle dermatologlar, bulunduklarında, özellikle boyunda çok fazla papillom varsa kliniğe gitmelerini tavsiye ediyorlar.

Bir tıbbi muayene, döküntülerin gerçekten de papillom olduğunu doğrulamaya, vücuda yerleşen virüs tipini belirlemeye ve oluşumların kötü huylu dejenerasyon olasılığını ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Boyunda neden asılı papillomlar ve diğer oluşum türleri, immünolojik çalışmaların, hormonal profil testlerinin ve eşlik eden bulaşıcı hastalıkların belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Papillomların çıkarılmasının gerekip gerekmediği, hastalığın klinik belirtilerine bağlıdır. Giysilerle temas eden yerlerde lokalize olmuşlarsa, travmaya yatkınlarsa, cevap nettir - kurtulmanız gerekir.

boyundaki papillomların nedenleri

Kansere meyilli büyümeler, elde edilen materyalin müteakip sitolojik analizi ile klinik bir ortamda kaldırılır. Doğrulanmamış yöntemler ve öneriler tarafından yönlendirilmemelisiniz, müdahale eden asılı papillomları bağımsız olarak toplamaya çalışın.

Evde tedaviye yalnızca bir hekimin önceden onayı ile izin verilir. Boyunda 1 mm'yi geçmeyen küçük hareketsiz papillomlar ve durum endişeye neden olmaz, genellikle dokunulmaması önerilir. Bu durumlarda sistemik tedavi daha başarılıdır.

Papillomlardan evde ilaçlar ve halk ilaçları yardımı ile kurtulmak mümkündür. Bunların nasıl tedavi edileceğinin seçimi, organizmanın bireysel özelliklerine, dağılım derecesine ve papillomatoz tipine bağlıdır. Eczane preparatları neoplazmaları hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilir, ancak yeterli el becerisi ve beceri gerektirir. Bunları kullanmak için başka birinin yardımına ihtiyacınız olabilir.

Şifalı bitkiler, yağlar ve diğer doğal içeriklere dayalı ürünler daha güvenlidir, ancak sonuç biraz daha uzun sürecektir.

İlaçlar

Farmasötik preparatlar, bir alkali veya asit baz üzerinde, mumyalama veya koterizasyon gibi papillom dokularını tahrip eden kimyasal maddelerin komplekslerini içerir.

Önemli!Oluşumların yakınındaki sağlıklı cilt de agresif bir şekilde etkilenebilir, bu nedenle korunmasına dikkat etmeniz gerekir. Kesilmiş delikleri olan bir yama veya sıkıştırma kağıdı kullanabilir, papillomların etrafındaki yüzeyi yağlı krema veya vazelin ile bolca yağlayabilirsiniz.

Tedavi edilen papillomların nekrotizasyon periyodu dikkatli bir dikkat gerektirir. Vaktinden önce onları yırtmaya çalışmamalısınız, altta yatan dokuların yenilenmesi biraz zaman alır.

papillomlar neden boyunda görünüyor

Etkilenen cildi korumak, kolye veya zincir, sert tasmalar takmayı reddetmek gerekir. Bir alçı ile tedavi sırasında papillomların kapatılması önerilmez, bu iltihaplı bir reaksiyona neden olabilir.

Boyundaki papillomlar çok küçükse, merhem, jel veya krem ​​şeklindeki topikal antiviral ilaçlar terapötik bir etki sağlayabilir. Düzenli kullanımla, mevcut büyümelerde yıkıcı değişikliklere katkıda bulunurlar ve yenilerinin gelişmesini engellerler.

Papilloma reddi bölgesindeki yara izleri mekanik stres ve kozmetik partiküllerinin girişinden korunmalı, onları doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaya çalışın.

Halk ilaçları ile kaldırma

İlaç herkes için uygun değildir. Hamile ve emziren kadınlar, alerji hastaları, damar ve cilt hastalıklarından muzdarip olanlar, kimyasallara aşırı duyarlılığı olanlar için kullanımı yasaktır. Bu durumlarda, boyundaki papillomları halk ilaçları ile kaldırabilirsiniz. Birçoğu alkali ve asit içerir, ancak daha düşük konsantrasyonlarda. Bu, ciltte tahriş ve yanıkları önler.

Halk ilaçları ile tedavi daha fazla zaman ve özen gerektirir. Doğal içeriklerin yanı sıra ilaçları kullanmadan önce bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekir.

Pek çok şifalı bitki, papilloma hücrelerini yok eden ve antiviral etkiye sahip aktif maddelerle doyurulur.

En güçlüleri:

 • Celandine. Bu bitki ile evde boyundaki papillomlardan kurtulmak oldukça kolaydır. Tedavi en başarılı şekilde, büyümelerin her gün bitkinin taze süt suyu ile yağlanmasıyla gerçekleştirilir. Sonuç hızlı bir şekilde gelir - 5-7 gün içinde. Kuru otlardan ezip sıcak su ile karıştırarak yulaf ezmesi yapabilirsiniz. Bu durumda, ajan papillomlara birkaç saat uygulanır ve üst kısmı bir bandajla sabitlenir. Kırlangıçotunun alkol tentürü ayrıca papillomları azaltmaya yardımcı olur. Tıbbi çözümlere benzer şekilde büyümeleri nemlendirmesi gerekiyor.
 • Aloe Vera Suyu, boynun hassas derisindeki papillomları gidermek için yararlı ve güvenli bir çare. Kesilen yaprak buzdolabında 2-3 gün bekletilmeli, soyulmalı ve etkilenen bölgede sıkıca güçlendirilmelidir. Bunu gece yapmak en iyisidir. 10 gün günlük kullanımdan sonra papillomlar girecektir.
 • halk ilaçları ile boyundaki papillomların çıkarılması
 • Çay ağacı yağı. Bu doğal preparat, antimikrobiyal özellikleriyle bilinir. Ayrıca papillomlarla savaşmaya da yardımcı olur. Safsızlık ve koku içermeyen sadece gerçek yağı kullanabilirsiniz. Her büyümede damla damla uygulamanız gerekir. Papillomlar doğal olarak koterize edilir ve 2 hafta sonra kaybolur.
 • Castor (ricin) yağı. Ürün, çeşitli cilt problemleri için eşsiz bir çare olarak kabul edilir. Bunun nedeni, yaşlı ve hastalıklı hücrelerin ölümünü ve pul pul dökülmesini uyaran zengin retinoik asit içeriğidir. Papillomların hint yağı ile tedavisi, günde birkaç kez büyümeye serbestçe yağ uygulayarak gerçekleştirilebilir. Büyüklüğüne bağlı olarak, 2-4 haftalık tedaviden sonra reddedilir. Alerjinin yokluğunda, boyun tamamen ince bir yağ tabakası ile kaplanabilir, bu yeni oluşumların büyümesini önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Çamaşır sabunu. Ondan boyundaki papillomlar için ev yapımı merhem yapabilirsiniz. Ezilmiş parça, taze soğan veya sarımsak suyuyla pürüzsüz hale gelene ve büyüme ile yağlanana kadar karıştırılarak bir bandajla kaplanmalıdır. Başvurular bir hafta boyunca gece yapılmalıdır. Sabun çok miktarda potasyum ve sodyum içerir, soğan ve sarımsak güçlü antiviral özelliklere sahiptir.

Önemli!Boyundaki papillomları çıkarırken sütür pansuman kullanılması kesinlikle önerilmez. Oluşumun bir kısmının veya tamamının kazara bozulması kanamayı, patojenik bakterilerin yaraya girmesini ve iltihaplanmanın gelişmesini tetikleyebilir.

Yeni papillom oluşturma eğilimi varsa, sadece boyunda değil vücudun diğer bölgelerinde de büyüme meydana gelirse, evde tedavilerden vazgeçilmelidir.

Boyundaki papillomları çıkarmak için hangi yöntem seçilirse seçilsin, ana tedavinin büyümelerine neden olan nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik olması gerektiği unutulmamalıdır. HPV'den kurtulmak tamamen imkansızdır, ancak aktivitesini bastırmak oldukça mümkündür.

Bunun için sağlık durumuna dikkat etmek gerekir: Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek, zamanında önleyici tıbbi muayeneden geçmek, bulaşıcı ve iltihaplı hastalıklara başlamamak, vitamin eksikliğini telafi etmek, immünomodülatör almak.