SAVAŞLARIN KALDIRILMASI

Neoplazmalar bir kişiye rahatsızlık verebileceğinden ve ciltte çirkin görünebileceğinden, siğillerin giderilmesi zorunlu bir önlemdir. Bu oluşumlar kaşınmasa ve çoğu zaman incinmese de, viral kökenlidir ve bunun sonucunda insan vücuduna kolayca yayılabilirler. Bu nedenle birçok doktor siğillerin giderilmesini önermektedir. Bunun için bir uzman en uygun yöntemi seçer.

Siğillerin nedenleri

Siğiller epidermisteki büyümelerdir, parametreleri 1 milimetre ile 1 santimetre arasında değişir. Epitelde bir siğil oluşumunun nedeni, virüsün taşıyıcısı ile temas sırasında enfekte olan papilloma virüstür.

Bazen bir kişi enfeksiyonun cildine yayılmasına bağımsız olarak katkıda bulunabilir, örneğin, aynı tıraş bıçağını veya bir havlu kullanıyorlarsa. Tıpta bu tür enfeksiyonlara otoinokülasyon denir.

Sivri uçlu siğiller veya siğiller çoğunlukla genital bölgede bulunur, bu nedenle bunlar yalnızca cinsel ilişki sırasında "toplanabilir".

Bir kişinin cildinde sıyrıklar veya yaralar varsa virüs bulaşabilir. Papilloma virüsü cilde girdikten sonra çoğalma işleminin başladığı hücre çekirdeğine doğru hareket eder. Bir kişinin güçlü bir bağışıklığı varsa, enfeksiyona duyarlı hücreler yok edilir. Aksi takdirde, yakındaki hücreler enfekte olur ve epidermiste siğiller belirir.

Siğil türleri

Papüller birkaç tiptedir: ortak, düz, plantar ve sivri. Genel neoplazmalar, bir kişinin yaş grubundan bağımsız olarak ortaya çıkar. İstatistiklere göre, çocukların yaklaşık% 70'i virüse yakalanıyor. Büyümelerin lokalizasyon yeri ellerin arkası ve parmaklar arasındaki deridir. Bazen yüzünde, dudakların yanında ve avuç içlerinde siğiller görülür.

siğillerin nedenleri

Yuvarlak oluşumlar epitel seviyesinin 1 cm üzerinde büyüyebilir. Papüllerin rengi sağlıklı cilt rengine benzer, bu yüzden hastalığın erken bir aşamasında fark edilmeleri zordur. Oluşum uzun süre ciltte kalmışsa, yakınında başka küçük büyüme oluşacaktır. Papüllerden kurtulmak için anne siğilini çıkarmalısınız, bu durumda küçük neoplazmların yiyecek hiçbir şeyi olmayacak ve onlar da kaybolacaktır.

Yassı papillomlar gezegendeki insanların% 4'ünde görülür. Düz, pürüzsüz bir yüzeye sahip yuvarlak ve çok köşelidirler. Siğillerin rengi soluk pembedir ve pratik olarak cilt seviyesinin üzerine çıkmazlar. Ellerin arkasında, boyunda, yüzünde, göğsünde lokalizedir. Bazen kadınlarda ve erkeklerde cinsel organların yakınında bulunur.

Plantar papüller ayak tabanlarında bulunur. Pürüzlü bir yüzeye sahipler ve bir araya gelen büyümelere biraz benziyorlar. Bu siğillerin bir özelliği, palpasyon sırasında acı veren hislerdir. Ayrıca plantar papüller yürürken rahatsızlık hissi verir.

Sivri uçlu siğiller insanlarda ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Mukoza zarlarına bağlanan ciltte bulunurlar: dudak çevresinde, anüste, üretra yakınında, dış samimi organların yanında ve konjonktivada.

Siğiller kümeler halinde büyür ve karnabahar veya horoz tarağı gibi görünür. Çoğunlukla, büyüme çatlar ve çeşitli enfeksiyonların önünü açar. Ciddi hastalıklardan kaçınmak için siğilleri çıkarmayı düşünmelisiniz.

Bir siğili ne zaman temizlemelisiniz?

Siğillerin çoğu bir kişinin hayatını etkilemez, bu nedenle hiç kimse bir doktora görünmek için acele etmez. Belirgin bir kozmetik kusur, epitelin diğer bölgelerinin enfeksiyöz enfeksiyonu, büyük büyüme parametreleri, papüllerin yoğun büyümesi, renk ve gölgede değişiklikler, yürürken ağrılı hisler ve papilloma palpasyonu, papülden kanama ile alarm çalınmalıdır.

Siğil eksizyon teknikleri:

  • elektrokoagülasyon;
  • radyo dalgası kaldırma;
  • Sıvı nitrojenle
  • uzaklaştırma (kriyodestrit);
  • lazer çıkarma;
  • cerrahi müdahale;
  • kemoterapi.

Alternatif yöntemler ve kombine monoterapi de genital siğillerden kurtulmaya yardımcı olur.

Doktorlar siğilleri sitotoksik ilaçlar ve bağışıklık sistemini uyarıcı ilaçlarla tedavi ederler.

Siğillerin elektrokoagülasyonunun özellikleri

siğillerin donanım yöntemleriyle giderilmesi

Bir uzmanın elektrokoagülatör kullandığı prosedür, en güvenli ve en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir. Papül, yüksek frekanslı akımın etkisi altında çok yüksek bir sıcaklığa ısıtılan özel bir elektrotla koterize edilir. Ameliyattan sonra eksizyon yerinde 10-14 gün sonra kendiliğinden kaybolan kuru bir kabuk (kabuk) oluşur.

Manipülasyon lokal anestezi altında yapılır, böylece hasta ağrı ve rahatsızlık hissetmez. Operasyon sırasında hastanın hissedebileceği maksimum, çıkarılan bölgede hafif bir karıncalanma hissidir. Elektrokoter sonrası hastanın yara yerinde yara izi veya yara izi kalmaz. Derinin tamamen iyileşmesi yaklaşık 2 hafta sürer.

Radyo dalgası kaldırmanın özü

Bu teknik nispeten yakın zamanda doktorlar tarafından kullanılmaya başlandı ve kendisini etkili ve güvenli olarak kanıtladı. Radyo dalgaları kullanarak cilt oluşumunun eksizyonu için bir uzman özel cihazlar kullanır. Tuhaflıkları, 3, 8 ila 4 MHz frekansında radyo dalgaları yaymalarıdır.

Teknoloji, epidermise temas etmeden patolojik büyümeleri kesmeye izin verir. İşlem sırasında sadece cildin üst tabakası değil, aynı zamanda kondilomun kökü de çıkarılır. Hasta manipülasyon sırasında ağrı hissetmez. Ameliyattan sonra epitelde iz veya iz kalmaz. Çıkarılan materyal, büyümenin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunu bulmak için ek histolojik çalışmalar için gönderilebilir.

Cryodestruction hakkında

Sıvı Azot Siğil Temizleme, etkili ve güvenli olduğu için özellikle popülerdir. Cryodestruction, plantar papillomları bile kanama ve enfeksiyon riski olmadan kesip çıkarmanıza izin verir.

Kütlenin küçük parametreleri varsa, tek bir manipülasyonla çıkarılabilir ve eğer büyükse ve derin bir kökü varsa, o zaman büyük olasılıkla hastanın ameliyata iki kez gitmesi gerekecektir.

Sıvı nitrojen ile uzaklaştırıldıktan sonra, papül bölgesinde 1. 5-2 hafta sonra kaybolan bir kabuk oluşur ve yerinde yeni pembemsi bir deri kalır. Teknolojinin dezavantajları epitelde küçük yara ve yara izlerinin oluşması ve doktorun tecrübesizliği nedeniyle büyümeyi tamamen ortadan kaldırmama riski vardır.

Lazer Kaldırma

lazer siğil giderme

Lazer ile papillomların eksizyonunun bir takım avantajları vardır: Operasyonun ağrısız olması, ciltte yara izi ve yara izi şeklinde kusur kalmaması, özel bir yara bakımı gerektirmemesi, manipülasyondan 3-4 gün sonra kabuk epidermisten ayrılır.

Bu prosedür, siğil bölgesindeki mikroskobik damarların lazerle bloke edilmesiyle karakterize edilir, bu nedenle operasyon mümkün olduğunca kansızdır. Müdahale steril ekipmanla yapıldığından kondilomun yeniden oluşumu imkansızdır. Uzman, çıkarılan dokuyu histolojik inceleme için gönderir.

Cerrahi ve kemoterapi

Neoplazm büyükse cerrahi yardım gereklidir. Operasyon lokal anestezi altında yapılır. Teknik travmatik olarak kabul edilir ve ondan sonra kusurlar ciltte kalır. Cerrahi eksizyon ile papilloma virüsünün kana yeniden girme olasılığı yüksektir.

Bazen sivri uçlu ve yassı papülleri çıkarma yöntemleri istediğimiz kadar etkili olmayabilir, bu nedenle kusurdan kurtulmak için asit solüsyonları veya özel ilaçlar kullanılır. Kemoterapi süresi en az altı işlemdir.

Çözelti noktasal olarak üremelere uygulanır ve belli bir süre sonra ilaçlar yıkanır. Alerjilerden veya yanıklardan kaçınmak için tedavi, bir doktorun sıkı gözetimi altında gerçekleştirilir.

Halk yöntemlerini kullanarak siğilleri yok etme

Halk hekimliğinde, siğillerden sonsuza kadar kurtulmanın birçok yolu vardır. Bazı teknikler gerçekten yardımcı olurken, diğerleri sorunu daha da kötüleştirebilir.

Popüler öneri, neoplazmayı düşene kadar her gün taze sarımsakla ovmaktır. İnsanlar ayrıca magnezyum (toz) alırlar. Toz günlük 5 gramlık bir dozajda tüketilmelidir.

Kırlangıçotu yöntemi oldukça etkilidir. Günde iki kez büyümeyi kırlangıçotu suyu ile yağlamak gerekir. İşlem, papüller ciltten kendiliğinden ayrılıncaya kadar gerçekleştirilir.

Diğer bir popüler yol da kondilomu dondurmaktır. Her gün siğile yapay buz küpleri uygulamanız ve 5-10 dakika bekletmeniz gerekir. Bu tür birkaç seanstan sonra birikim kaybolacaktır.

Halk hekimliğinde bir siğilden kurtulmanın agresif bir yöntemi, papülleri asetik asitle yakmaktır.

Papilloma virüsü ile enfekte olan cilde her gün 1 damla asit damlatılmalı ve zamanla patolojik oluşum kaybolacaktır. Epitele 1 damladan fazla uygulamayın çünkü tahriş veya alerjik reaksiyon meydana gelecektir.

Alışılmadık yöntemlere çok dikkat etmelisiniz çünkü bunlar bir kişinin problemden kurtulacağının garantisi değildir.

Ev prosedürleri, tümörü kendi başınıza çıkarmaya yardımcı olmazsa, bir dermatolog veya cerrahtan nitelikli tıbbi yardım almalısınız.