Vücuttaki papillomlar: nedenleri ve tedavi yöntemleri

Vücuttaki papillomlar, HPV'nin (insan papilloma virüsü) bir semptomudur. Hastalık doğası gereği bulaşıcıdır. Bir patojen vücuda girdiğinde, sadece deri değil mukoza zarları da etkilenir. Papillomlara halk arasında siğiller denir. Neoplazmalar şekil ve boyut bakımından farklılık gösterir. Çoğu nodül olarak görünür. Böyle bir neoplazmın minimum boyutu 1 mm'dir, maksimum 2 cm'den fazla olabilir.

Papillomlar ve türleri

insan vücudunda papillomların ortaya çıkmasının nedenleri

Bacak papillomları tehlikelidir. Yaralanırlarsa, iltihaplanmaya neden olabilecek kanama meydana gelir. Gelişimin ilk aşamalarında siğil bejdir, zamanla kahverengiye döner. Doğada 80 çeşit papillom vardır. Bağışıklık sistemi güçlüyse, vücut insan papilloma virüsü enfeksiyonuna direnebilecektir. Aksi takdirde ameliyat gerekli olacaktır.

Siğiller şunlardır:

  1. Basit.Görünüşte konilere benziyorlar, yapı olarak yoğundurlar. Basit bir siğilin ortalama çapı 1 mm'dir. Neoplazmalar, keratinize bir yüzey ile karakterize edilir. Çoğu zaman boyun, karın, sırt, kollar, bacaklar, koltuk altlarında sürünürler.
  2. Plantar.Bu siğiller bir kenarla büyür. Ayakların iç yüzeyinde bulunurlar. Bu tür oluşumlar aynı anda birkaç parça halinde ortaya çıkar.
  3. Düz.Neoplazmaların şekli farklıdır. Poligonal ve düz papillomlar var. İkincisi bej renklidir ve vücudun herhangi bir yerinde görülür.
  4. Filiform (kondilomlar).Bunlar küçük siğillerdir. 40 yaşın üzerindeki kişilerde daha yaygındır. Neoplazmalar kasıkta koltuk altlarında görülür. Yaşlılarda gözümüzün önünde oluşabilirler.

İstatistikler, 10 kişiden 9'unun HPV taşıyıcısı olduğunu gösteriyor. Bir papilloma bulunursa, bir muayeneden geçmeniz gerekir, virüsün türünü belirlemeye yardımcı olacaktır. Siğiller uygun tedavi gerektirir. Bunları kendiniz kaldıramazsınız, aksi takdirde bulaşıcı bir süreç riski ortaya çıkar.

Halk hekimliğinde neoplazmalardan kurtulmanın birçok yolu vardır. Alerji yokluğunda ve sadece doktorun izni ile kullanılırlar. Temelde papillomlar estetik bir amaçla çıkarılır. Bununla birlikte, bazı türleri kötü huylu hale gelebilir (kötü huylu hale gelebilir), bu durumda acil olarak çıkarılması gerekir.

Enfeksiyon nasıl gerçekleşir?

HPV cinsel yolla bulaşır. Genital organların mukoza zarları enfeksiyon için bir kanaldır. Bazı insanlar, örneğin ortak bir havlu kullanırken, ev teması yoluyla enfekte olur. İnsan papilloma virüsü vücuda girdiğinde bir siğil ortaya çıkar. Bu durumda epitelin bazal tabakası etkilenir. Virüsün girdiği hücre iyi huylu veya kötü huylu olabilir.

Papillomlar, türü ve şekli ne olursa olsun tedavi gerektirir. Enfeksiyon vücutta birkaç yıl yaşayabilir ve bağışıklık sistemi zayıfladığında kendini gösterebilir. Siğiller genellikle hamilelik sırasında vücut zayıfladığında oluşur. Bağışıklık, uzun süre sigara içmek, alkol almak ve sık sık stres ile bozulur. Bir kişi cinsel partnerini değiştirirse veya sağlıksız bir yaşam tarzı sürdürürse, virüse yakalanma riski daha yüksektir.

İnsan papilloma virüsü enfeksiyonu her zaman kansere neden olmaz: tip 6, 11, 42 ve 44 düşük onkojenik türe sahiptir. Kötü huylu siğiller düz panel olarak görünür. İyi huylu hücrelerin dejenerasyonu 15 yıl sürer. Hasta sigara içerse, alkol alırsa ve stres yaşarsa patolojik süreç hızlanır. Kanseri önlemek için papillomlar izlenmelidir. Onlara zarar vermek yasaktır. Neoplazm etkileyici bir boyuta ulaşırsa, çıkarılmasına başvurmak gerekir.

Siğil Tedavisi

HPV iyileştirilemez. Virüs vücutta ömür boyu mevcuttur. Regresyona ulaşmak için, doktor bağışıklığı artıran ilaçlar reçete eder. HPV tedavisi kapsamlı olmalıdır. Birikmeyi kaldırmanız gerekirse, bir uzmana başvurmanız gerekir. Siğili bir iplikle çıkarmak veya diğer şüpheli yöntemleri uygulamak kesinlikle yasaktır.

Lazer tedavisi

Siğiller genellikle bir lazerle çıkarılır. Cihaz yaralanmaya neden olmaz ve kanamayı önler. Lazer tedavisi sonrası ciltte iz kalmaz. Hasta bir ay içinde iyileşir. Seans birkaç aşama içerir. Önce anestezi yapılır. Doktor daha sonra histolojik inceleme için bir parça doku alır. Bu tedavinin süresi 2 dakikadır. Yenilikçi bir cihaz yardımı ile sıvıyı patolojik dokulardan çıkarmak mümkündür, bunun sonucunda siğil yakılır.

Birden fazla papillom varsa, lazer tedavisi 20 dakika sürer. Manipülasyonun tamamlanmasının ardından, doktor cilde antiseptik tedavi uygular. Neoplazm 2 cm'yi geçmediyse hasta 10 gün iyileşir. Rehabilitasyon süresi bağışıklık sistemine bağlıdır. Komplikasyonları önlemek için doktorun talimatlarını takip etmelisiniz.

Papillomanın görüldüğü yer parlak yeşil veya potasyum permanganat ile tedavi edilir. Lazer tedavisinden sonra kaba havlu kullanmak, cildi liflerle ovmak yasaktır. Oluşan kabukların çıkarılması imkansızdır, aksi takdirde kanama meydana gelir. 15 gün boyunca hamamı ve havuzu ziyaret etmeyi reddetmeniz gerekiyor. Denizde yüzmek tavsiye edilmez. Cildinizi doğrudan güneş ışığından koruyun.

Cryodestruction

Yöntem, etkilenen dokunun dondurulmasını ve daha fazla çıkarılmasını içerir. İşlem sırasında doktor soğuk hava veren bir cihaz kullanır. Papillomlar elle veya donanımla çıkarılır. Cihaz, soğuk hava sağlayarak neoplazmaya baskı yapar. İşlemin süresi cildin durumuna bağlıdır. Bir siğil varsa kriyodestrüksiyon 2 dakika sürer.

Bir papillomayı manuel olarak çıkarmak için, doktor sıvı nitrojene batırılmış bir pamuklu çubuk alır ve formasyona uygular. İşlem sırasında cildin özellikleri değişir - beyaz, yoğun, daha az hassas hale gelir. Cryodestruction hafif bir yanma hissine neden olur. Yara iyileştikten sonra yerinde sıvı halde kabarcıklar oluşur. Bir gün sonra bir kabuklanma ortaya çıkar ve 6 hafta sonra cilt tamamen düzelir.

İşlem erkeklerde ve kadınlarda samimi siğilleri yok etmek için kullanılabilir. Diğerleri gibi, neoplazmalardan kurtulur, ancak HPV'den kurtulmaya yardımcı olacak bir ilaç değildir.

Elektrokoagülasyon

Doktor, siğilleri yok etmek için yüksek frekanslı akım kullanır. Kontrendikasyon yokluğunda, prosedür iyi sonuçlar ve minimum yan etki verir.

Radyocerrahi tedavisi

Bu yöntemin standart işleme göre birçok avantajı vardır. Bir kişi hızla papillomadan kurtulur, yeniden ortaya çıkma riski azalır.

Siğil ağrıyorsa ve kanarsa, ameliyat gerekir. Hasta hemen bir doktora görünmelidir. Derinin iyileşmesini ve hastalığın gerilemesini sağlamak için doktor ilaç reçete eder. Hasarlı bölge bir antiseptik ile tedavi edilir.

Evde Tedavi

Papilloma bulunursa, 5 damla ekşi elma suyu, kırlangıçotu ve karahindiba ilavesiyle birlikte alkol kullanmanız gerekir. Patates suyu siğilleri tedavi etmek için kullanılır. Etkilenen yüzeye uygulanır ve gece boyunca bekletilir. Papillomlar Kalanchoe suyu ile tedavi edilebilir. Evde halk yöntemleriyle tedavi, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi de içerir.

Hap almak

Virüsler vücuda girdiğinde interferon üretilir. Bu bileşen HPV virüsüyle savaşır. Bağışıklık sistemi zayıflarsa, virüsler aktif olarak çoğalır, ancak vücut onlara direnmez. Hastalığın gerilemesini sağlamak için karmaşık tedavi yöntemleri uygulamanız gerekir. Tabletler antiviral etkiye sahiptir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Hasta ilaç kullanıyorsa, önceden listelenen prosedürlere başvurmak zorunda olmayabilir. Hapı almayı reddeden kişilerin tekrarlama olasılığı daha yüksektir.

Papillomların çamaşır sabunu ile tedavisi

Çamaşır sabununun patolojik dokular üzerinde hafif etkisi vardır, kaşıntı ve yanmayı giderir. Papillomlar için bir çare kullanırsanız, enflamatuar süreçleri önleyecek ve ayrıca patolojik dokuları kurutacaktır. Çamaşır sabunu antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ancak iltihap belirtileri varsa, bir doktora görünmelisiniz.

Büyüme kuru ve doğal ise, sabun solüsyonu kullanılabilir. Siğil şekil değiştirirse veya koyulaşırsa kullanılmaz. Sabun, cilde zarar vermeden papillomayı azaltmaya yardımcı olabilir. Neoplazmayı çıkarmak için, bir parçayı suyla nemlendirmeniz ve etkilenen bölgeyi tedavi etmeniz gerekir. Keskin kenarları olmayan küçük kalıntıların kullanılması tavsiye edilir. Cilde zarar vermemek önemlidir, aksi takdirde enfeksiyon riski vardır. Siğilleri tedavi etmek için sabun bazlı bir karışım hazırlanır. Önce soğanı, sonra sabunu öğütün. Malzemeler eşit oranlarda karıştırılır. Karışım her gün kullanılan bir buzdolabına konur. Tedavi süresi 10 gündür.

Hint Yağı Uygulamaları

Hint yağı, virüsü baskılayan risik asit içerir. Ürünü doğru kullanırsanız, neoplazma kurumaya başlayacak ve zamanla kaybolacaktır. Papilloma bölgesinde 2 ay sonra kaybolacak pembe bir nokta kalacaktır. Bir pamuklu ped hint yağı ile nemlendirilir, cilt 2 kez silinir. Neoplazmanın ortadan kalkması için ürünün bir ay boyunca her gün uygulanması gerekir. Başka bir yöntem daha var: siğile birkaç damla yağ sürün, üstüne yapışkan bir sıva yapıştırın, ancak papillomayı sıkmamak için. İşlem bir ay boyunca günde 2 defa yapılır. Bu ürün nadiren alerjiye neden olur. Hint yağına aşırı duyarlıysanız, kullanmayı bırakmalısınız.

Önemli Bilgiler

Bir kadın kötü huylu bir neoplazm geliştirirse, serviks ve vulva kanserine yakalanma olasılığı daha yüksektir. HPV'nin tedavisinde bir onkolog yer almaktadır. Doktor önce siğili inceler, ardından testleri reçete eder. Araştırma sonucunda virüsün türü belirlenir. Uzman, kötü huylu bir süreç riskini değerlendirir. Gerekirse ek muayeneler yapılır. Sonuçlara göre, doktor papilloma virüsü tedavisi için bir yöntem seçer.

Yakın yerlerdeki papillomlar daha fazla rahatsızlığa neden olur ve kurtulmaları daha zordur. Bu büyümeler, HPV'nin bir işaretidir veya cinsel yolla bulaşan bir hastalığı gösterir.