Penis üzerindeki papillomlar: papillomların fotoğrafı, tedavisi ve çıkarılması

Erkeklerin cinsel organları travma, enfeksiyon, iltihaplanma ve iç patolojilerden etkilenebilir. Her yıl ürologlar, tüm bu sorunların üstesinden gelmenin yollarının yanı sıra araçlar ve ilaçlar buluyorlar. Erkeklerin kendileri cinsel organların hijyenine dikkat etmeli ve penisin görünümünde ve işlevlerinde herhangi bir sapma fark etmelidir. Bazen, çeşitli renklerde epidermal topaklar şeklinde enfeksiyonun bariz belirtileri vardır. Penis üzerindeki papillomlar, uzman bir ürologa gitmenin gerekli olduğuna ve genital organ kanserine yol açan komplikasyonların ortaya çıkmasının önlendiğine işaret eder. Bir virüs nasıl teşhis edilir, hangi semptomlar izlenmeli ve en önemlisi, penisteki papillomlardan nasıl kurtulur - tüm bunları makalemizden öğreneceksiniz.

penis üzerindeki papillomlar

Çeşitler ve enfeksiyon yolları

Penis üzerindeki papilloma virüsü, cinsel ilişki yoluyla enfeksiyona bağlı olarak veya bir aile içi temas yöntemiyle (bir enfeksiyon taşıyıcısı ile birlikte kişisel hijyen ürünlerini kullanarak) ortaya çıkar. DSÖ, papilloma virüsünün 5 cins ve 27 enfeksiyon türü ile temsil edildiğini öğrenebileceğiniz bir sınıflandırma oluşturmuştur. Böyle görkemli bir ölçek tatsız bir şekilde etkileyicidir. Papilloma, cinsel organlara bağlı oldukları bir bacak üzerinde kösele bir mantar gibi görünür. Fotoğrafta böyle bir siğilin neye benzediğini görebilirsiniz. Böyle bir enfeksiyon şunlara neden olabilir:

 • üretra;
 • penisin başı.

Penis üzerinde ortaya çıkan kanserli melanomların habercisidirler. Bu nedenle, bir papilloma tespit edilirse, tedavi için derhal bir üroloğa başvurmak gerekir ve bulaşıcı sürecin çok kısa sürede durdurulması arzu edilir. Genital siğiller nasıl ortaya çıkar? Bu, cinsel ilişki sırasında korunmayan mikro çatlaklar ve yaralanmalarla kolaylaştırılır. Ama her durumda bir prezervatifin kurtarılacağını düşünmeyin, çünkü virüs öpüşme ve oral-genital okşama yoluyla bulaşmaktadır. Bir erkek veya kadın, virüsün taşıyıcısı olabilir ve hatta bundan şüphelenmeyebilir, çünkü kendi içlerinde kösele mühürlerin herhangi bir tezahürünü asla görmezler.

Cinsel organlarınızı yüzeysel hasarlardan korumazsanız, saunaları, hamamları, yüzme havuzlarını ve halka açık buhar odalarını ziyaret etmek de oldukça aşırı hale gelir. Glans penisi üzerindeki papillomlar, enfeksiyonun ciddi bir aşamaya geçtiğini ve daha önce de bahsettiğimiz gibi mühürlerin melanomlara dönüşme riski bulunduğunu gösterir.

Ana belirtiler

Enfeksiyon gelişimi için kuluçka süresi her durumda bireyseldir. Ortalama olarak, ürologların güvencelerine göre, peniste sertleşmenin fark edilmesi bir aydan bir yıla kadar sürecektir. Genellikle papillomlar ortaya çıkar:

 • penis başı bölgesinde;
 • dizginler;
 • üretra ve idrar açıklığı;
 • sünnet derisinde.
papillomlar neden peniste görülür

Bir süre sonra, erkekten hızlı bir tepki gelmezse, neoplazmalar boyut olarak artmaya başlayacak ve aralarındaki sınırlar kaybolmaya başlayacaktır. Tüm genital organ etkilenir. Penis üzerindeki papillomlar neye benziyor - bulduk, ancak penis üzerindeki belirgin büyümeler dışında enfeksiyona hangi semptomlar eşlik ediyor?

 • Hem istirahatte hem de cinsel ilişki sırasında ağrı. İleri vakalarda, özellikle sentetik ve sıkı ise iç çamaşırın dokunuşu bile rahatsız edicidir.
 • Özellikle papillomlar doğrudan penisin başına yayılmışsa, idrara çıkma ile ilgili sorunlar.
 • İlişki sırasında penetrasyona eşlik eden yanma ve kaşıntı.

Papilloma, iltihabın penisin herhangi bir dokusuna ve zarına yayılmasına neden olabilir. İlk olarak, büyümenin kendisi renk değiştirir (başlangıçta cildin doğal rengine yakındır ve iltihapla kızarmaya başlar, yani genel arka plana karşı öne çıkar). İkincisi, iltihaplanma süreci gerçekleştiği için sıcaklık yükselir. Üçüncüsü, etkilenen bölgeler dinlenirken veya penis tahriş olduğunda sürekli olarak ağrır. Kötü huylu bir neoplazm riskinin arttığını unutmayın.

 • Papillomlara bağlı olarak fimosis (penis başının açılmaması) gelişir.
 • Uygun muayene yapılmadan (kişinin sağlığına yönelik ihmal nedeniyle genital organ üzerindeki papillomların tedavisi başlamadığında) hastalık ileri bir aşamaya geçecektir.
 • Smegma, sünnet derisinin kenarında birikmeye başlayacaktır.
 • Ayrıca, cildin kronik iltihaplanmasına ve bakteriyel bir enfeksiyonun genital organa girmesine yol açan sekresyonlar ve bu smegma etkileşimi vardır.
 • Erozyon ortaya çıkıyor.
 • Daha sonra, penis üzerinde kanserli bir büyümeye dönüşür.

Doktor size bulaşıcı siğilleri nasıl tedavi edeceğinizi söyleyecektir, bugün birkaç yöntem var. Doğal olarak papillomların çıkarılması gerekecek, ancak önce yüksek kaliteli teşhisler yapmanız ve büyümelerin durumunu kontrol etmeniz gerekecek.

peniste papillom semptomları

Penis üzerindeki papillomların teşhisi ve çıkarılması

Papilloma virüsü, penisin görsel muayenesinin yanı sıra, geçen laboratuvar testlerine dayanarak teşhis edilebilir. Aslında, bir cerrahi müdahalenin reçete edilebilmesi için, aşağıdakilerin belirlenmesi gerekir:

 • Büyümelerin üretrayı tıkadığını.
 • Sadece cinsel ilişki sırasında değil, aynı zamanda etkilenen bölgelerin ve iç çamaşırların sürtünmesi sırasında da önemli rahatsızlık verin.
 • Neoplazmaların kendilerinin yeni nesil antiviral ilaçlarla tedaviye yanıt vermediği.
 • Penis başındaki papillomların iltihaplanması.

Aşağıdaki teknikleri kullanarak cinsel organlardaki papillomları tedavi edebilirsiniz:

İlaç etkisi

Kompleks, bağışıklık sistemini destekleyen ve güçlendiren ilaçlar, virüsün genital deri yüzeyine yayılmasını önleyen tabletler ve merhemlerin yanı sıra vitamin takviyeleri (yalnızca antiviral jeller ve kremlerle birlikte kullanılır) reçete eder.

Özel bir kimyasala maruz kalma

İlaç, etkilenen bölgelere özel bir aplikatör ile uygulanır. Penisin sağlıklı bölgelerine madde temasından kaçınmak gerekir. Maddeler, hastalıktan etkilenen hücreler için zehirlidir, ancak aynı zamanda küçük bir yan etki de vardır - papillomların yanma bölgesinde izler kalır. Tam iyileşme için yaklaşık 7-8 prosedür alabilir, gerekli sayıda manipülasyon doktor tarafından belirlenir.

penis üzerinde sivri uçlu papillomlar

Cryodestruction

Bu yöntem, sadece penis değil, testisler ve skrotum da etkilenmişse kullanılır. Sıvı nitrojenli neoplazmalara etki ederler, iz kalmazlar ve podofillotoksin kullanmaya göre daha az seans gerekli olacaktır.

Lazerle contalar üzerindeki etki

Prosedür yüksek nitelikli bir uzman tarafından yapılmalıdır. Oluşan birikintileri gideren bir lazer, enfekte olmayan cilde zarar verir. Mühürlerin çıkarılması ilk prosedürde elde edilir, ancak yaraların ve izlerin kaldığı unutulmamalıdır.

Doğal olarak, başka bir enfeksiyon türünü enfekte etmemek için tedavi sırasında cinsel ilişki yasaktır. Bölümler de iyileşmelidir ve sadece hastalığın ilerleyişini ve iyileşmeyi gözlemleyen bir doktor cinsel aktivitenin başlamasına izin verebilir.

Yeniden enfeksiyonun önlenmesi

Penis üzerindeki papillomlardan nasıl kurtulacağımızı anlattık. Birkaç genel önleyici öneri eklemeye devam ediyor:

 • Doktorlar, yanlışlıkla cinsel ilişki durumunda dikkatli olmayı tavsiye ediyorlar. Normal bir prezervatif sizi sonraki işkence ve tedaviden kurtarabilir. Papilloma virüsünün taşıyıcısının vücudundaki varlığından bile haberdar olmayabileceğini ve cinsel organlarında büyümelerin gelişimini asla gözlemlemediğini unutmayın.
 • Sıkı iç çamaşırı giymekten kaçının.
 • Başkalarının havlularını, iç çamaşırlarını ve kişisel hijyen ürünlerini kullanmayın. Bir jilet bile vücuda mikro bir kesikle giren bir hastalık kaynağı olabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirin!