Papillomlar neden oluşur ve nasıl tedavi edilir?

Papillomlar, deri yüzeyinde ve mukoza zarında bulunan iyi huylu papiller oluşumlardır. Nedeni, dünya nüfusunun çoğunu etkileyen insan papilloma virüsüdür (HPV). Yakın yerler, iç organlar da dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde büyüme görülebilir.

vücuttaki papillomların profesyonelce çıkarılması

Papillomlara ne sebep olur?

Hastalık, vakaların% 50'sinde cinsel yolla bulaşır, ancak uzun süre hiçbir şekilde kendini göstermeyebilir. Soğuk algınlığı, enflamatuar, iç organların eşlik eden kronik rahatsızlıklarının neden olduğu vücudun bağışıklık savunmasının zayıflamasıyla klinik semptomlar gözlenir.

Vücuttaki papillomlar, en sık cinsel aktivitenin başlangıcı ile çakışan ergenlik döneminde ortaya çıkar. Gençlerde, neden cinsel partnerlerin sık sık değişmesi, anal seks olabilir. Yakın bölgelerde büyüme genellikle korunmasız bir eylemden sonraki 1-2 ay içinde oluşur.

Kadınlarda papillomlar erkeklerden çok daha yaygındır. Anogenital bölgede ve vajina, serviks mukozasında iyi huylu oluşumlar meydana gelebilir. Bu genellikle üreme organlarının kanserinin ortaya çıkmasına neden olur. Zayıf bağışıklık nedeniyle, küçük çocuklar HPV enfeksiyonuna duyarlıdır; virüs enfekte ebeveynlerden yakın ev teması yoluyla bulaşır.

Çoğu zaman, aşırı kilolu hastalar bir dermatoloğa bir soru sorar: neden vücutta papillomlar görülür? Fazla kilolu kişilerde, hastalığın belirtileri özellikle sıklıkla teşhis edilir. Nedeni vücuttaki metabolik bozukluklardır. Büyüme esas olarak koltuk altlarının deri kıvrımlarında, kasıkta, meme bezlerinin altında, boyunda, göz kapaklarında ve yüzde lokalizedir.

Papillomlar neden vücutta ortaya çıkıyor, nereden geliyorlar?

Kana girdikten sonra, papilloma virüsü cildin üst katmanlarını etkileyerek aktif olarak çoğalmaya başlar. Bağışıklık yeterince güçlüyse, enfeksiyonun dış belirtisi uzun süre gözlenmeyebilir. Ancak uygun koşullar yaratıldığında, epitel hücrelerinin patolojik çoğalması meydana gelir.

Kuluçka süresi 3 ayı geçmez, ancak bazı durumlarda hastalığın gizli seyri 2 yıla kadar sürer. Papillomların vücutta ortaya çıkmasının provoke edici nedenleri grip, zehirlenme, şiddetli stres, akut enflamatuar hastalık, hamilelik, ergenliktir.

HPV enfeksiyonunun ana yolları:

 • Doğum kanalından geçerken hasta bir anneden çocuğa. Bu, bir kadının samimi yerlerde papillomları varsa olur. Patojen ayrıca bebeğe anne sütü ile de geçebilir.
 • Cinsel olarak hastalık, enfekte bir partnerden sağlıklı birine bulaşır. Prezervatif kullanma riskini azaltın. Ancak perine veya anüsteki büyümelerin lokalizasyonu durumunda, kontrasepsiyon etkisizdir.
 • Ev enfeksiyonu yolu, ortak bir havlu, hijyen maddeleriyle gerçekleşir. Böylece virüs çocuğun vücuduna girer.
 • İyi huylu bir oluşum bir tıraş bıçağı veya dar bir giysi tarafından hasar gördüğünde kendi kendine enfeksiyon görülür. Büyüme başka yerlerde daha fazla sayıda ortaya çıkıyor.

Papillomların türleri ve dış belirtileri

Patojen tipine bağlı olarak, virüsün tezahürünün yüzden fazla çeşidi vardır:

 1. Genital siğiller genitalkadınlarda ve erkeklerde dış cinsel organlarda, anüste, perineumda oluşur. Horoz tarağı veya karnabaharı anımsatan kendine özgü bir şekle sahiptirler. Oluşumlar çoktur, kaşıntıya ve rahatsızlığa neden olur. Nadir durumlarda, anogenital siğiller ağız, dil ve dudakların mukoza zarlarında lokalizedir.
 2. Basit siğilleryuvarlak bir şekle sahiptir, çoğu zaman uzuvları etkiler. Genellikle çok sayıda papillom vardır, kızarıklık 6-8 ay sürer, daha sonra herhangi bir tedavi görmeden kendi kendine geçebilir.
 3. Yassı veya genç siğillerergenlerde vücuttaki hormonal değişikliklerin arka planına karşı ergenlik döneminde ortaya çıkar. Genellikle bu tür papillomlar yüz, boyun, el ve ayak parmaklarında arkadan lokalizedir. Büyümeler düz, açık pembe veya bej, ağrısızdır.
 4. İpliksi siğiller veya akrokorlar- bunlar uzun açık pembe veya kahverengimsi renkli oluşumlardır. Çoğu zaman meme bezlerinin altındaki kadınlarda, boyun, göz kapakları, yüz ve kasıklarda koltuk altlarında görülür.
 5. Plantar siğillerayak tabanlarında ve ellerin iç tarafında lokalizedir. Büyüme, yürürken kaşıntıya, rahatsızlığa neden olur. Böyle bir papilloma, mısıra benzer şekilde yuvarlak bir oluşum gibi görünür. Ortada - kenarlar boyunca siyah noktalar - keratinize bir cilt silindiri.
 6. Onkojenik papipillomavirüslerinsan kadınlarda gırtlak ve üreme organlarında kanser gelişimine neden olur.

Yüz ve vücuttaki papillomların tedavisi

Çoğu durumda, cilt büyümeleri rahatsızlığa neden olmaz ve tedavi gerektirmez. İstisnalar, kalıcı olarak yaralanan ve kozmetik kusurlar olan oluşumları içerir.

HPV virüsü tamamen iyileştirilemez, ancak destekleyici tedavi cilt büyümelerinin ortaya çıkmasını önler. Enfekte bir kişinin uygun bir diyete uyması, spor yapması, sağlıklı yaşam prosedürlerini gerçekleştirmesi ve kötü alışkanlıklardan vazgeçmesi faydalıdır.

Başlangıç olarak, papilloma virüsünü topikal preparatlarla tedavi etmek daha iyidir.

İlaçları aldıktan sonra herhangi bir olumlu değişiklik gözlenmezse, büyüme ameliyatla alınır. Ancak ön genel güçlendirme terapisi olmadan, böyle bir prosedür etkisizdir, çünkü nüksler meydana gelebilir. Öncelikle vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için bir tedavi süreci gereklidir. Hasta immünomodülatörler, bir vitamin kompleksi, antiviral ve sitotoksik ilaçlar alıyor. Eşlik eden hastalıkların varlığında, iltihabın odağı iyileştirilmelidir.

insan vücudundaki papillom türleri

Cerrahi tedavi

Kanserli bir tümörden şüpheleniliyorsa papilloma çapı 1 cm'yi geçerse patolojinin cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir. Doktor, birikimi az miktarda çevreleyen doku ile birlikte ortadan kaldırır. Ardından kozmetik dikişler uygulanır.

Yüz ve vücuttaki papillomları tedavi etmenin alternatif yöntemleri şunlardır:

 • Cryodestruction- bu, düşük sıcaklıklarda (-196 °) neoplazm üzerindeki etkidir. İşlem ağrısızdır ve anestezi uygulanmasını gerektirmez. Sıvı nitrojen ile muameleden sonra, birikme beyazlaşır ve bunun yerine bir blister oluşur. Yavaş yavaş, patolojik hücreler ölür. Bu yöntem boyun, göz kapakları, samimi alanlar ve hassas cilde sahip diğer bölgelerdeki papillomların tedavi edilmesine yardımcı olur.
 • Elektrokoagülasyon- bu, yüksek frekanslı akımların etkilenen alan üzerindeki etkisidir. Dokuyu koterize eden dar bir bacağa veya büyümenin tabanına özel bir halka yerleştirilir. Bundan sonra papilloma kolayca çıkarılır. Kanama olmaz.
 • Lazer çıkarmaen az travmatik tedavidir. Etkilenen bölge bir karbondioksit ışınına maruz bırakılır, sıvı buharlaşır, dokular susuz kalır, kurur ve bir hafta sonra düşen koyu bir kabuğa dönüşür. Göz kapaklarındaki ve yüzdeki papillomları çıkarırken ciltte ultraviyole ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmak gerekir, aksi takdirde pigmentasyon oluşabilir.
 • Radyocerrahi tedavisiözel bir aparat kullanılarak gerçekleştirilir. Terapi yöntemi lazer yakılarına benzer, sadece bu durumda bir radyo bıçağı kullanılır. Çıkarıldıktan sonra iz kalmaz.
 • Kimyasal imha yöntemipatolojik hücrelerin yapısını tahrip eden papilloma yüzeyine organik asitler uygulanarak gerçekleştirilir.
papillomları yok etmenin bir yöntemi olarak kriyodestrit

Düşük ağrı eşiği veya büyük büyüme boyutu ile lokal anestezi kullanılır. Ameliyattan sonra hasta doktorun tavsiyelerine uymalı ve dezenfektan tedavisi yapmalıdır. Kesilen papilloma, kanser hücrelerinin varlığını dışlamak için histolojik incelemeye gönderilir.

Cerrahi tedaviden sonra nüksler, etkilenen bölge tamamen tedavi edilmemişse meydana gelir. Bu durumda, birikme yeniden görünür.

Genital siğillerin giderilmesi

İşlemden önce, kişi HPV virüsüne karşı antikorların varlığı, ürogenital enfeksiyonlar için lekeler, doku biyopsisi için biyokimyasal bir kan testinden geçmelidir. Araştırma sonuçlarına göre doktor en iyi tedavi seçeneğini seçer.

Anogenital siğiller, boyun ve yüzdeki papillomlarla aynı şekilde çıkarılır. Bunlar kriyodestrit, lazer radyasyonu, elektrokoagülasyon, radyo dalgası tedavisi, kimyasal yıkımdır.

Papillomların yakın bölgede tedavi edilmesi, partnerlerine virüsü bulaştırabilecekleri için tüm hastalar için önerilir. Kadınlarda vajinadaki ve servikal bölgedeki büyümeler kansere neden olabileceği için acil eksizyon gerektirir.

papillomları çıkarmanın bir yolu olarak elektrokoagülasyon

İnsan HPV'sinin önlenmesi

Papilloma virüsünü önlemenin tek yolu aşıdır. Bazı ülkelerde böyle bir önlem zorunlu aşılar listesine dahil edilirken, diğerlerinde prosedür hastanın talebi üzerine gerçekleştirilir.

Aşı enjeksiyonları ilk enjeksiyondan 1 ay 6 ay sonra olmak üzere 3 aşamada yapılır. Bilimsel çalışmalar, ciltte iyi huylu lezyonların ortaya çıkmasının nedenlerini ortadan kaldırmanıza izin veren bu yöntemin etkinliğini doğrulamıştır.

Ek önleyici tedbirler arasında, korunan cinsel ilişki, cinsel partnerin dikkatli seçimi, bağışıklığın güçlendirilmesi, vücudun iyileştirilmesi, kişisel hijyen maddelerinin kullanılması ve bulaşıcı hastalıkların zamanında tedavi edilmesi yer alır.

Bir dermatolog, papillomların neden büyüdüğü ve nasıl tedavi edilmesi gerektiği sorusuna cevap verebilecektir. Doktor bir muayene yapacak, laboratuvar testleri yazacak ve gerekli tedavi rejimini seçecektir.