Siğiller için çareler

siğiller için ilaçlar

Vücuttaki siğiller, insan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonundan kaynaklanır. Neoplazmaların doğası, yapısı ve lokalizasyon alanı, virüsün modifikasyonu ile yakından ilişkilidir. Siğiller için bir çare seçerken bu özellikler dikkate alınmalıdır. Doğru seçilmiş tedavi rejimi, virüsün yayılmasını durdurmaya ve tekrarlayan nüks riskini önlemeye yardımcı olacaktır.

Görünüş nedenleri

Siğiller ve papillomlara çeşitli virüs türleri neden olur, çeşitli şekil, renk ve boyutlarda farklılık gösterir, vücudun çeşitli bölgelerinde oluşur veya mukoza zarlarını enfekte eder. Patojen vücuda epidermiste küçük hasarlarla (küçük yaralar, çizikler, sıyrıklar) temas yoluyla vücuda girer. Virüsün çoğalması, epitelin alt bazal tabakasında meydana gelir. Enfekte olmuş hücreleri aktif olarak bölünmeye teşvik ederek, epidermisin büyümesini tetikler. Sonuç olarak, ciltte yayılmaya ve nüksetmeye eğilimli karakteristik büyüme görülür.

Virüs yalnızca vücudun savunması zayıfladığında aktive olur. Güçlü bir bağışıklık sistemi, enfekte olmuş hücreleri başarılı bir şekilde yok eder ve HPV'nin çoğalmasını baskılar. Sonuç olarak, patojen "uyku" moduna geçer ve yalnızca belirli koşullar altında uyanır. Örneğin, geçmiş hastalıklardan sonra, şiddetli stres, şiddetli hipotermi ve diğer olumsuz faktörler.

vücut siğilleri

Yüzdeki veya vücudun açık alanlarındaki siğiller estetik açıdan hoş görünmez, psikolojik sorunlara neden olurlar. Büyüme kazara hasar görürse, bir malignite (kötü huylu dönüşüm) tehdidi vardır. Bu nedenle uzmanlar, özel ilaçlar veya donanım yöntemleri yardımıyla viral oluşumlardan kurtulmayı tavsiye ediyorlar. Dermatolog, neoplazmanın tipini ve yapısını, lokalizasyon alanını ve hastanın diğer bireysel özelliklerini dikkate alarak siğiller için etkili bir çare önerecektir.

Eczanede papillomlar ve siğiller için çareler

Doktor, teşhis muayenesinden sonra farmasötik ürünleri reçete edecektir. Papilloma virüsü ile enfeksiyon doğrulanırsa, aşağıdaki ilaç gruplarını içeren bir tedavi rejimi seçilir:

  • Antiviral - virüsü yok etmeye, üremesini engellemeye ve yayılmaya çalışırlar.
  • İmmünomodülatör - bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu virüsle savaşması için uyarır.
  • Keratolitik - bu grubun müstahzarları, neoplazmların üst stratum korneumunun yumuşamasını ve pul pul dökülmesini sağlar.
  • Agresif asitlere veya alkalilere dayanan nekrotizan (mumyalama) ajanları, dağlama etkisi olan
  • Kriyopreparasyonlar - soğuğa maruz kalma nedeniyle neoplazmların dokularını yok eder.

Siğiller ve papillomların tedavisi kapsamlı olmalıdır. Sadece cilt belirtilerinden kurtulmak değil, aynı zamanda patolojinin nedenini de ortadan kaldırmak önemlidir. Ancak bu durumda virüsün yayılmasını ve yeni oluşumların yeniden ortaya çıkmasını önlemek mümkündür.

siğillerin ilaçlarla tedavisi

Eczanede siğiller için ilaçlar, farklı dozaj formlarında sunulur - jeller ve merhemler, alkol ve sulu çözeltiler, sıvalar, tabletler, içinde dondurucu bir madde bulunan aerosoller.

Siğiller için en iyi çareler

Doğru seçim nasıl yapılır ve en etkili ilaç nasıl alınır? Bu, bir dermatoloğa danışmaya ve viral nitelikteki neoplazmların tedavisinde kullanılan popüler ilaçlara genel bir bakışa yardımcı olacaktır.

Antiviral ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar

Siğil ve papillomların tedavisi, patolojik hücrelerin çoğalmasına neden olan patojenin ortadan kaldırılmasıyla başlamalıdır. Bu amaçla hastaya, eylemi virüsle mücadele ve vücudun direncini arttırmayı amaçlayan ilaçlar reçete edilir.

İlaçlar sinir, genitoüriner, sindirim sistemlerinden yan etkilere neden olabilir, bu nedenle tabletleri alırken kesinlikle talimatlara uymalısınız.

Keratolitik, antienflamatuar ve antiseptik etkiye sahip en ünlü ve ucuz çare, salisilik asit içeren bir merhemdir. Merhem tedavisi düzenli ve uzun süreli olmalıdır. Günde üç defaya kadar büyümelerin işlenmesi ve ardından ilacın etkisini artıran bir bandaj uygulanması gerekir. Bu çare çok az kontrendikasyona sahiptir, ancak bazen uygulama sürecinde yan etkiler ortaya çıkar - yanma hissi, kaşıntı, kızarıklıkların görünümü. Bir sonraki uygulamadan önce, büyüme üzerindeki yumuşatılmış üst tabaka çıkarılmalı ve antiseptik bir solüsyonla ciltten silinmelidir.

Özel bir yama sadece nasırlar ve nasırlar için değil, aynı zamanda ağrılı plantar siğillerle mücadelede de iyidir. Kağıt baza uygulanan madde, dezenfekte edici ve peeling etkisi sağlayan kükürt ve salisilik asitten oluşur.

Böyle bir yama kullanmak çok uygundur - büyümeye sabitlemek yeterlidir. Daha sonra, her seferinde siğilin yumuşatılmış stratum korneumunu temizleyerek 2 günde bir değiştirmeniz yeterlidir. Siğilin dokularına nüfuz eden kükürt, enfekte olmuş hücrelerin ölümüne neden olur ve büyüme yavaş yavaş kurur. Bu çare oldukça yavaş çalışıyor. Küçük bir siğilden kurtulmak en az 2 hafta sürecektir.

Nekrotizan ajanlar

Nekrotizan etkiye sahip papillomları ve siğilleri gidermek için araçlar en etkili olarak kabul edilir. Doku nekrozuna neden olan bir asit veya alkali kombinasyonu içerirler. Sonuç olarak siğil veya papilloma ölür ve kısa sürede kaybolur. Bunlar, yanlış kullanıldığında kimyasal yanıklara neden olabilen agresif ürünlerdir. Bu tür ilaçları kullanmadan önce, neoplazmanın etrafındaki deri petrol jeli, çinko merhem ile muamele edilmeli veya bir sıva ile kaplanmalıdır.

Bir asit kombinasyonu (laktik, nitrik, asetik ve oksalik) içeren topikal bir çözelti, siğillere karşı etkilidir. İlaç, çeşitli siğil ve papillom formlarının ortadan kaldırılması için tasarlanmıştır. Bu ürün 2 ml hacimli ampullerde üretilmektedir. Kullanırken dikkatli olunmalıdır - sağlıklı ciltle temas yanıklara neden olabilir.

Solüsyonun patolojik dokulara nüfuz etmesi dehidrasyonlarına ve mumyalanmalarına neden olur. İşlem sırasında hafif bir yanma hissi ve ardından yapının renginde koyu kahverengiye doğru bir değişiklik ilacın işe yaradığını gösterir. Sadece birkaç gün içinde siğil ölür ve yok olur. Bu durumda, çözeltinin aktif maddeleri sadece lokal olarak etki eder, sistemik dolaşıma girmez ve vücut üzerinde toksik etkisi yoktur.

Çözeltiyi kullanırken, belirtilen dozajları aşmadan talimatları tam olarak izlemelisiniz, aksi takdirde dermisin derin dokularına zarar verebilirsiniz. İlaç birden fazla neoplazmı, iltihaplı siğilleri veya genital siğilleri tedavi etmek için kullanılmamalıdır. Solüsyonun cilt ve mukoz membranlarla temasından kaçının.

Uygulamadan önce, birikinti buharlanmalı, üst katman çıkarılmalı ve bir alkol solüsyonu ile kurutulmalıdır. Ardından siğili nazikçe tedavi etmek için aplikatörü kullanın. Neoplazm kararmamışsa, prosedür tekrarlanmalıdır. Patolojik bir oluşumun ölmesini hızlandırmak için ek olarak birkaç gün alkolle silinmesi önerilir. Siğil bölgesinde oluşan kuru kabuk koparılamaz, aksi takdirde bu yerde iz kalabilir. Birkaç gün sonra kabuk kendiliğinden düşecektir.

Kırlangıçotu içeren bir alkali çözelti, sodyum hidroksit ve bikarbonat klorüre dayalı olarak dağlama ve mumyalama etkisine sahiptir. Aktif maddeler siğillerin dokularını yakar, nekroza ve dokularının reddedilmesine neden olur. Çözelti, önceden buharda pişirilmiş ve temizlenmiş büyümeye uygulanır ve tamamen emilene kadar bırakılır.

siğillerin eczane kırlangıçotu ile tedavisi

Küçük bir neoplazmı çıkarmak için üç günlük bir tedavi yeterlidir. Yakında siğil kararacak, kuruyacak ve düşecek. Bu çare, ellerdeki plantar büyümeleri veya siğilleri gidermek için en iyisidir.

Bazı ilaçların benzer bir dağlama ve nekrotik etkisi vardır.

Gümüş nitrat bazlı koterize edici etkiye sahip antiseptikler kullanabilirsiniz. Bu tür araçların avantajları, bulunabilirlik, güvenlik ve kullanım kolaylığıdır.

Gümüş nitrat, güçlü bakterisidal ve antiseptik özellikler gösterir, papilloma virüsünün üremesini engeller, hücresel proteinlerin pıhtılaşması nedeniyle patolojik oluşumları yok eder. Kalemi kullanmadan önce ucunu suyla hafifçe nemlendirmeniz ve ardından birikintiyi dikkatlice işlemeniz gerekir. Bu, kimyasalların sağlıklı dokuya yanlışlıkla yutulması riskini ortadan kaldırır. Siğil siyahlaşıp düşene kadar günlük tedavi edilmelidir.

Kriyopreparasyonlar

Bu gruptaki ilaçların etki prensibi, sıvı nitrojen (kriyodestrit) ile siğillerin giderilmesi yöntemine benzer. Patolojik dokular düşük sıcaklıklara maruz kalır ve bu da yok olmalarına neden olur. Evde kullanım için kriyopreparasyonlar, dondurucu bileşimi uygulamak için özel bir aplikatör ile aerosol kutuları şeklinde üretilir.

Kriyopreparasyon, yüz derisindeki, boyundaki, meme bezleri veya genital bölgelerdeki siğilleri gidermek için kullanılamaz. Dondurucu maddeler talimatlara uygun olarak kullanılmalıdır. Dermise büyük bir derinlikte zarar vermek ve yara izlerinin oluşumunu tetiklemek mümkün olduğu için maruz kalma süresinin arttırılması yasaktır.

Siğiller için halk ilaçları

Farmasötik preparatlara ek olarak, viral neoplazmalar halk ilaçları ile giderilebilir. Bu amaçla alkali veya asit çözeltileri kullanılır, şifalı bitkilere dayalı ajanlar kullanılır.

Kırlangıçotu

Kırlangıçotu suyu, güçlü antiseptik ve antiviral özellikler gösterir. Siğil dokusuna nüfuz ederek, virüsün yayılmasını baskılayarak enfekte olmuş hücreleri koterize eder ve yok eder. Bir bitki hasat edilirken, kırlangıçotunun zehirli olduğu ve suyunun korunmasız cilt ile temasının yanıklara neden olabileceği akılda tutulmalıdır. Bir siğil veya papillomayı çıkarmak için, bitkinin kesiminden suyu sıkmanız, büyümeye uygulamanız ve tamamen kuruyana kadar beklemeniz gerekir. Formasyon kuruyana kadar tedaviyi tekrarlayın.

kırlangıçotu siğil tedavisi

Siğillerin tedavisi için taze kırlangıçotu suyu veya buna dayalı ürünler kullanılır - tentür, yağ, merhem. Bunları kendiniz yapabilir veya eczaneden satın alabilirsiniz. Halk tarifleri ve kırlangıçotu ile tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi, bu konuya adanmış web sitemizdeki makalede bulunabilir.

Sirke

Papilloma virüsü asidik bir ortamda yok edilir, bu nedenle siğillerle savaşmak için sirke (sofra, elma şarabı) kullanılması önerilir. Bunu büyümeye günlük olarak uygulayabilir veya kompres yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, gazlı bir peçeteyi sirke ile nemlendirin, siğile uygulayın, bir sıva ile sabitleyin ve 2-3 saat bekletin.

Evde cilt büyümesiyle mücadele etmek için uçucu yağlar (limon, çay ağacı), aloe özü veya suyu, soğan, sarımsak kullanabilirsiniz. Papilloma virüsü alkali ortamı sevmez. Günlük işlem için, neoplazmayı kurutacak ve patolojik dokuların daha fazla büyümesini engelleyecek bir kabartma tozu çözeltisi önerilir.

Papillomların ve siğillerin tedavisi için herhangi bir yöntemin kullanımına dikkatle yaklaşılmalıdır. Birçoğu agresiftir ve yanlış kullanılırsa istenmeyen komplikasyonlara neden olabilir. İlk önce bir dermatoloğa danışmak, teşhisi netleştirmek ve ancak daha sonra tıbbi prosedürlere devam etmek en iyisidir.