Boyundaki papillomlar - nedenleri ve tedavisi, çıkarma yöntemleri, halk ilaçları

Boyundaki papillomlar, genellikle HPV'nin (insan papilloma virüsü) neden olduğu uzun veya yuvarlak büyümelerdir. Bu enfeksiyonu vücuttan tamamen ortadan kaldırmak imkansızdır, çeşitli eksizyon yöntemleri çok daha erişilebilirdir.

Çıkarma problemine ek olarak, hastalığın başlamasının ve tekrarının önlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile ilgili sorular ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyon, neoplazmların boyutunda bir artışa ve sayılarında bir artışa neden olabilir.

Çoğu zaman, 30 ila 40 yaşlarında bağışıklığı bastırılmış kişiler papilloma virüsünün belirtilerinden muzdariptir.

HPV semptomları

Papilloma virüsü aşağıdaki belirtilere sahip olabilir:

 1. Siğiller- Karnabahara benzer düzensiz kenarlı siğiller.
 2. Siğiller- ciltte küçük büyüme.
 3. Bowenoid papüloz- küçük çoklu döküntüler.

Önemli!Çoğu insan, bağırsaklardaki poliplerin boyun ve koltuk altlarındaki büyümelerin nedeni olduğuna inanır, ancak bu bir yanlış anlamadır.

Görünüş nedenleri

Kızın boynundaki papilloma

Poliplerin aşırı büyümesi HPV'ye neden olur. Oldukça yaygındır ve nüfusun% 70'inden fazlasında görülür.

Papilloma virüsünün kuluçka süresi birkaç yıla kadar uzayabilir, bu nedenle kişi farkında bile olmadan virüsün taşıyıcısı olabilir.

Papilloma virüsü, belirli faktörlerin etkisiyle boyunda büyüme olarak kendini gösterir:

 • Bağışıklığın bozulması. . . Bu, tüm hastalarda ortaya çıkan neoplazmların ortaya çıkmasının ana nedenidir. Soğuk algınlığının düzenliliği artar, remisyon süreci uzun vadelidir.
 • Gastrointestinal sistem bozukluklarıdiğer şeylerin yanı sıra zehirlenme, dysbiosis veya bağırsak enfeksiyonlarından kaynaklanır.
 • Alerjik alevlenmeler. . . İnsan vücudu alerjene karşı direnç için çok fazla enerji harcar, bu nedenle HPV aktif hale gelebilir.
 • Metabolik hastalıklardahil olmak üzere diabetes mellitus, obezite, gut.
 • Stresli durumlar. . . Sinir sisteminin aşırı uyarılması gibi durumlara kaçınılmaz olarak vücut kaynaklarının tükenmesi eşlik eder ve virüsün çoğalması için elverişli bir ortam yaratır.

Önemli!Papilloma virüsü, özellikle yeterince yüksek neme sahip bir ortamda, insan vücudunun dışında bir süre canlı kalabilir. Bu nedenle sahilde, buhar banyosunda, havuzda, saunada veya spor salonunda hijyen kurallarına uyulması önemlidir.

Çocuklara bulaşma yolları

Papilloma virüsü bir çocuğun vücuduna şu şekillerde girebilir:

 1. Doğuştan. . . Hastalık anneden fetal gelişim sırasında veya doğum sırasında bulaşır.
 2. İletişim ve ev. . . Bir çocuk bir HPV taşıyıcısından oyuncaklar, sıradan yemekler, dokunuşlar, iç çamaşırlarıyla enfekte olur.
 3. Otomatik enfeksiyon. . . Kişisel hijyene uyulmadığı zaman yaygın bir yol. Bir çocuk çapak alırsa ve tırnaklarını ısırırsa, kurumuş yaralar çıkarırsa, ellerini yıkamazsa enfeksiyon mümkündür.

Çocuklar genellikle çok sayıda temasla kolaylaştırılan okul öncesi kurumlarda enfekte olurlar. Ayrıca, boyundaki neoplazmların görünümü yüksek hava nemine neden olur, bu nedenle havuz veya banyoyu ziyaret ettikten sonra enfeksiyon mümkündür.

Yetişkinler için enfeksiyon yolları

Yetişkinlerde daha fazla enfeksiyon kaynağı vardır. Virüsü şu yollarla bulabilirler:

 • Ev eşyaları. . .
 • Tokalaşma. . .
 • Sonuç olarakcinsel temaslar. . .
 • Enfeksiyon ayrıcaKesikler,çatlaklarveyaerozyonciltte.
 • Aktif virionlar, genellikle şu nedenlerle boyunda görülürkan mikrosirkülasyon disfonksiyonusıkı bir sütyen, eşarp, dar kıyafet giymenin bir sonucu olarak. . .
 • İle artan terlemedekolte bölgesinde çeşitli kozmetikler kullanmakHPV'nin yayılması için uygun koşullar yaratır. Etkisi altında, epidermisin hücreleri hızla büyür ve papillomların ortaya çıkmasına neden olur.

Önemli! İnsan papilloma virüsü genellikle kişisel hijyen öğelerinden geçer, bu nedenle kaş cımbızları, manikür / pedikür setleri ve tıraş bıçağı kesinlikle bireysel olmalıdır.

Papillom türleri

Boyunda çoklu papillomlar

Papillomlar, neoplazmın tipine veya boyutuna bağlı olarak farklı bir görünüme sahip olabilir. Lokal olarak veya tüm boynu kaplayan kümeler halinde yerleşmiş, tekli veya çoklu, büyük veya küçük büyümeler vardır.

Papillomların ortaya çıkması kesinlikle boynun herhangi bir yerinde mümkündür ve zamanla göğüs ve yüze, koltuk altlarına, kollara ve sırta yayılabilirler. Bu tür değişiklikler, virüsün aktif çoğalması ve hastalığın ilerlemesi, yetersiz bağışıklık gücü anlamına gelir.

Deri büyümesi yapı olarak farklılık gösterebilir, bu nedenle şunlar vardır:

 1. Düz- neoplazmalar cildin üzerinde yükselir, sarımsı, pembe veya kahverengi bir renge sahiptir. Genellikle boyunda 5 mm'yi geçmeyen küçük papillomlar görülür.
 2. İpliksi- önce, sonunda bir top olan bir bacağa dönüşen, uzayan ve büyüyen sarımsı bir yumru belirir. Bir damlaya benziyor.
 3. Kabaveyabasit, genellikle siğiller olarak adlandırılır - boyunda kahverengimsi ve yuvarlak büyümeler görülür, cildin birkaç milimetre üzerinde yükselir.

Papilloma türü, virüsün türüne ve aktivitesine bağlıdır ve vücudun direnci, oluşumların sayısını ve boyutunu belirler.

Teşhis

Teşhis, karakteristik görünümü hesaba katar. Genellikle neoplazmın gövdesi vücuda ince bir bacakla tutturulur, bazen düz siğillere benzer. Bununla birlikte, daha doğru bir teşhis yapmak için, biyomateryali virüs parçacıklarının varlığı açısından incelemenizi sağlayan bir smear veya kazıma yapılır.

Bu aşamada, sadece virüs belirlenmekle kalmaz, aynı zamanda papilloma dejenerasyonunun habis bir neoplazmaya dönüşme riski de tahmin edilir.

Tedavi

Boyunda papilloma tedavisine başlamadan önce, bir dermatovenerologa danışmanız önerilir, çünkü HPV onkojenik özelliklere sahip olabilir ve kötü huylu bir form olması durumunda evde tedavi kontrendikedir.

İlaçlar

Papillomların tedavisi için ilaçlar

Papillomadan kurtulmak için özel ilaçlar kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, sağlıklı cilt ile temastan kaçınılması şiddetle tavsiye edildiğinden, bu tür ilaçların kullanılması çok dikkatli olmayı gerektirir.

Ürünün dikkatsiz kullanımı yanıklara, yara izlerine, keloid izlerine neden olabilir.

Evde, papillomları tedavi etmenin aşağıdaki modern yolları kullanılabilir:

 1. Dağlama çözümleri.İnce bir tahta çubuk veya kürdan ile nokta şeklinde uygulayın. Çapı 2 milimetreden fazla olmayan küçük oluşumların tedavisi için ürünün tek bir kullanımı yeterlidir.

  Daha büyük büyümeleri gidermek için çözelti 3-4 kez uygulanır, 1 kat uygulanır, daha sonra kurumasını beklerler ve işlemi tekrarlarlar.

 2. Dimetil eter ve propan karışımı.Aletin etki prensibi kriyoterapidir. İlaç bir aplikatör ile papillomaya uygulanır (kullanımdan sonra atılır), genellikle bir uygulama yeterlidir. Kit, 12 aplikatör içerir, böylece birkaç büyümeyi aynı anda tedavi etmek için kullanabilirsiniz.

  Tek bir uygulamadan sonra sonuç alınamazsa işlemi 2 kez daha tekrarlayabilirsiniz.

 3. Papillomlar için özel sıvaBileşiminde salisilik asit ve kükürt içeren. Eylemlerinin keratolitik etkisi vardır.

  Büyümeleri bir sıva ile tedavi etmeden önce, ılık bir banyodan sonra cildi buharlamalısınız. Alçı iki gün saklanmalıdır. Neoplazma alçı ile hemen gidebilir ve boyunda kalırsa cildini buharlamanız ve sert bir bez veya süngertaşı ile hafifçe ovmanız gerekir.

 4. Salisilik asit- merhem ve% 10 çözelti. Çözelti, oluşum yumuşayana kadar günlük olarak bir kibrit ile noktalı olarak işaretlenir. Tedaviden sonra birkaç saat bandaj uygulanması tavsiye edilir.

  Salisilik asit merhem ince bir tabaka halinde uygulanır, daha sonra bir peçeteyle örtülür ve bir bandajla sabitlenir. Terapi süresi genellikle 2 ila 3 haftadır, işlemler 2 günde bir yapılmalıdır.

Önemli!Solüsyonların uygulanması sırasında sağlıklı dokuya zarar vermemek için bitişik bölgeye çinko macunu uygulanmalıdır. İşlem sonrası gazlı bez ile kolaylıkla çıkarılabilir.

Klinikte kaldırma

Papillomun elektrokoagülasyon ile giderilmesi

Büyüme keskin bir şekilde artarsa, bu, uzman bir kliniğe başvurmanız gerektiğinin bir işaretidir, çünkü hiçbir doktor büyümenin nedenlerini hemen belirleyemez. Durumun ağırlaşmasının nedenleri her zaman bireyseldir ve kan testi ve biyopsi ile tespit edilir.

Papillomların klinik olarak çıkarılması için birkaç yöntem vardır:

 1. Cryodestruction.Bu yöntem, papillomun düşük sıcaklıklarda dondurulmasını içerir.

  Prosedür, neoplazmaya birkaç saniye uygulanan sıvı nitrojene batırılmış bir pamuklu çubukla gerçekleştirilir. Prosedür nahoş ve biraz acı verici hisler verir, ancak oldukça tolere edilebilir. Anestezi uygulanmaz.

  Bir gün sonra, koterizasyon bölgesinde, cildi daha önce antiseptik ile tedavi etmiş olan, tek kullanımlık bir şırınganın iğnesiyle bağımsız olarak açılması gereken bir mesane görebilirsiniz. Daha sonra bir hafta boyunca, yara günde iki kez parlak yeşil ile tedavi edilmelidir.

 2. Lazer cerrahisi.Bu, tıbbi aletlerin cilt ile teması anlamına gelmeyen modern, ağrısız bir yöntemdir. Lazer ışınları polipi koterize eder, aynı anda kanamayı durdurur ve büyüme bölgesini dezenfekte eder. Prosedür komplikasyonlara neden olmaz ve iz veya yanık bırakmaz.
 3. Elektrokoagülasyon.Oluşan elektrik akımı tarafından yanar. İşlemden sonraki üçüncü gün, bir hafta içinde düşen kuru bir kabuk belirir.

  Bu yöntemin avantajları, papillomun histolojik inceleme olasılığını içerir.

 4. Plazma pıhtılaşması.Papilloma bir plazma ışınıyla çıkarılır. Neoplazma, bakteri öldürücü ozon akışına maruz kaldığında 0, 1 mm yavaşça buharlaşır. Bu, lezyon bölgesinin enfeksiyonunu dışlayan temassız bir tedavi yöntemidir.

  İşlemden sonra cildi buharlamak, çıkarılan polip bölgesini nemlendirmek, ortaya çıkan kabuğu çıkarmak ve güneş ışınlarını dışarıda bırakmak yasaktır.

  Rejenerasyon süreci, boynun bir antiseptik ile yağlanmasıyla hızlandırılabilir. Ayrıca harici kullanım için antibakteriyel bir toz da kullanabilirsiniz.

Halk ilaçları

Papillomlardan kurtulmak için kuru otlar

Aşağıdakiler, neoplazmaları ortadan kaldırmak için etkili yöntemler olarak kabul edilir:

 • Kuru ot kırlangıçotu, genç patates sürgünleri ve mazı sürgünlerinin infüzyonu. . . Tüm içerikler eşit oranlarda alınmalı ve alkolle doldurulmalıdır. Yaklaşık 2 hafta ısrar edin, ardından büyümeler günde bir kez yağlanır. Bu durumda ürünü uygulamalı, kuruyana kadar beklemeli ve ardından manipülasyonu tekrar etmelisiniz.
 • Yeni kesilmiş kırlangıçotu, sicim, karahindiba veya chaga suyu. . . Oluşum yumuşayana kadar günde birkaç kez uygulanırlar. Daha sonra, tedavi edilen alan bir sıva ile kapatılmalıdır. Ayrıca hint yağı, ekşi elma posası, amonyak da kullanabilirsiniz.
 • İnfüzyonkırlangıçotu ve zeytinyağı. . . Bitki çiçeklenme döneminde toplanmalı, parçalara ayrılmalı ve 1: 1 oranında yağ ile doldurulmalıdır. Çare bir aydır ısrar ediyor. Papillomlar günde en az 4 kez yağlanmalıdır.
 • Etkili bir anti-enflamatuar ajan,otların infüzyonu: at kuyruğu, ısırgan otu, melisa, karahindiba kökü ve muz yaprakları. . . Yemek pişirmek için bir litre 3 yemek kaşığı kaynar su dökün. l. kuru toplama. 10 gün boyunca yemeklerden önce 20 gr alın.

Bağışıklığı artıran ve tonik bir etkiye sahip olan kaynatma maddelerinin kullanılması da tavsiye edilir. Örneğin, ekinezya ve kuşburnu kaynatma yararlıdır.

Tedavi özellikleri

Herhangi bir tedavinin planı bir uzmanla kararlaştırılmalıdır. Papillomların hastanın boynundan çıkarılmasını ve antiviral ilaçların alınmasını içerecek şekilde bir kurs hazırlayacaktır.

Tek başına donanımın çıkarılması kalıcı bir sonuç getirmeyecek ve neoplazmalar bir süre sonra geri dönecektir. Ve sadece antiviral ajanların kullanılması, bu virüsün vücuttan atılması çok zor bir süreç olduğu için büyümeleri hızlı bir şekilde ortadan kaldırmanıza izin vermeyecektir.

HPV tedavisinde önemli bir adım, insan bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bunun için çeşitli çaylar, infüzyonlar (papatya, ekinezya, kuşburnu, limon, kuş üzümü) ve eczane vitamin kompleksleri uygundur.

Tedavi eğer varsa eşlik eden kronik hastalıklarla başlamalıdır, o zaman vücudun küçük problemleri çözmek için enerji harcamadan virüsle baş etmesi daha kolaydır.

Ek olarak, büyüme parçalanmamalı, delinmemeli veya kesilmemelidir. Ancak, bu yine de olduysa, enfeksiyonu önlemek için tüm önlemleri almak gerekir:

 1. Ellerini yıka.
 2. Pamuklu bir ped alın, % 3 hidrojen peroksit ile nemlendirin.
 3. Ardından diski yaraya takıp iyice ıslatmalısınız.
 4. Yaraya özel bir antiseptik uygulayabilirsiniz.
 5. Etkilenen bölgeyi bakterisit bir sıva ile örtün.

Tedaviye başlamadıysanız ve sadece bir doktora gitmeyi planlıyorsanız, yırtık papillomayı doktorun inceleyip HPV parametrelerini belirleyebilmesi için tutmak daha iyidir.

Büyümeler kaşınırsa ve etrafındaki deri ağrırsa, doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Bu semptomlar, oluşumun kötü huylu bir tümöre dönüşmesinin kanıtı olabilir. Bu durumda, mevcut tedavi önlemleri etkisiz olabilir ve değiştirilmesi gerekebilir.

Komplikasyonlar

Papilloma virüsü komplikasyonlara neden olabilir. Bu komplikasyonlar sadece rahatsızlık hissi vermekle kalmaz, aynı zamanda insan yaşamı ve sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Bu komplikasyonlar şunları içerir:

 • Papilloma iltihabı- Siğil iltihabı ile etrafındaki deri şişer, kırmızılaşır, kişi rahatsızlık ve ağrı hisseder. Böyle bir fenomen ortadan kaldırılmalıdır ve en yaygın olanlar buna yardımcı olabilir. temizlik ürünleri-peroksitvesabunhem boynunda hem de düşmeliTemiz hava. . .
 • Papilloma hasarı- delinmiş, yırtılmış veya kesilmiş bir siğil, enfeksiyon riski ve iltihaplanma sürecinin başlaması açısından tehlikelidir. Sık yaralanmalar da sağlıklı cilt hücrelerinin kansere dönüşmesine katkıda bulunabilir.
 • Kötücül hastalık- papillomların kötü huylu bir forma geçiş süreci, bunun sonucunda kanserli bir tümörün ortaya çıkması mümkündür. Tedavi edilmezse, lenf ve kan akışını etkileyebilir ve sağlıklı boyun derisine yayılabilir.

Profilaksi

Papillomsuz bir kızın temiz boynu

Kendinizi insan papilloma virüsü enfeksiyonundan tamamen korumak imkansızdır. İnsan vücuduna kolayca nüfuz eder ve genellikle herhangi bir şekilde kendini göstermeden ve rahatsızlık yaratmadan parazitlenir.

Enfeksiyon riskini azaltmak için aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • Ellerinizi ve boynunuzu antibakteriyel bezlerle düzenli olarak silin.
 • Ellerinizi her zaman temiz tutun. Umumi tuvaletleri ziyaret ettikten sonra yıkayın, havayla veya tek kullanımlık havlularla kurulayın.
 • Başkasının kıyafetlerini veya terliklerini giymeyin, başkasının banyo aksesuarlarını kullanmayın.
 • Cildinize dikkat edin - mikro yaralanmaları iyileştirin ve çapakları zamanında temizleyin.

Özetle, bugün papilloma virüsünün insan vücudundan radikal olarak uzaklaştırılması için hiçbir terapi bulunmadığına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, HPV enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan büyümeler, donanım, ilaç ve halk yöntemleriyle tedavi edilebilir.

Ana tedavi süreci ile eşzamanlı olarak, vücudun genel bir iyileştirmesinin yapılması gerekir: fiziksel aktiviteyi artırmak, bağışıklığı güçlendirmek, alkol içmeyi ve sigarayı bırakmak.