Papilloma tedavisi: özellikler, yöntemler, hasta incelemeleri

Papilloma virüsü, insan vücudunda papillomları ve siğilleri provoke edebilen ve servikal veya genital displazi gelişimine neden olabilen bir virüs ailesinin ortak adıdır.

Bu nedenle papilloma virüsünün ve papillomların tedavisine erken evrelerde başlamak önemlidir. Bir sonraki makalede bunun nasıl yapılacağı hakkında konuşacağız.

Büyüteç altında papilloma

Oluş nedenleri

Papillomanın başlamasının ve gelişmesinin ana nedeni HPV - insan papilloma virüsüdür. Ancak, bu tek faktör olmaktan uzaktır. Papillomlar aşağıdaki fenomenlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir:

 • stresli veya depresif koşullar;
 • azaltılmış bağışıklık;
 • rastgele seks veya kontraseptiflerin ihmali;
 • alkol kötüye kullanımı;
 • bulaşıcı hastalıklara eğilim;
 • gastrointestinal sistemin uzun süreli hastalıkları;
 • güçlü ilaçlarla (örneğin, antibiyotikler) tedavi görmek.

Temel hijyen kurallarına uyulmazsa, halka açık dinlenme alanlarında - saunalar, plajlar, hamamlar veya yüzme havuzları - neoplazma riski artar.

Papillomlar nasıl tedavi edilir

Papillomun modern tıp ile tedavisi oldukça hızlı ve ağrısızdır. Bunun için etki, kalite ve maliyet açısından farklılık gösteren bir takım teknikler vardır.

Çoğu durumda hasta kendisine uygun olan yöntemi kendisi seçebilir ancak bazen durum zor ise doktorun tavsiyelerine uymanız gerekir.

lazer tedavisi

Bu yöntem en etkili ve en güvenli olarak kabul edilir. Avantajları şunları içerir:

 • ciltte yara izlerinin görünümünü ortadan kaldıran mekanik hasar yok;
 • iyileşme hızı;
 • çıkarıldıktan sonra kanama yok;
 • çıkarma hızı (işlem 1 dakikadan az sürer);
 • %100 sterilite ve güvenlik;
 • maruz kalma sıcaklıklarının seviyesinin kontrolü nedeniyle ağrısızlık.
Lazerle papillomun çıkarılması

Ancak, herkes papillomu lazerle tedavi edemez. Bu yöntemin kontrendikasyonları arasında, bir kadın hamilelik, ayrıca papillom bölgesinde taze bir bronzluk, kanser, viral hastalıklar, neoplazm bölgesinde herpes varlığı ile ayırt edilir.

Elektrokoagülasyon tekniği

Papilloma virüsü için yaygın tedaviler arasında elektrokoagülasyon bulunur. Bu yöntem, insan vücudundaki çeşitli iyi huylu neoplazmları çıkarmak için kullanılır ve etkilenen bölgeye bir akım uygulanmasından oluşur. Prosedürün özgüllüğü aşağıdaki yönlerden ifade edilebilir:

 1. Çıkarılan materyal tamamen yok edilmediğinden, çıkarıldıktan sonra uzman, gelecekte hasta için tehlike olup olmadığını analiz edebilir. Örneğin, kanser belirtileri varsa, malzemeyi analiz etmek zorunludur.
 2. Her yaş ve cilt tipi için uygundur.
 3. Sürekli görsel kontrol ve ayarları düzenleme yeteneği, prosedürün organizasyonuna bireysel bir yaklaşım sağlar.
 4. Formasyonun boyutuna bağlı olarak 10 dakikaya kadar sürebilen oldukça hızlı bir prosedür.
 5. Enfeksiyon veya kanama yok.
 6. Nispeten ucuz bir yöntem.
Papillomun elektrokoagülasyonu

Elektrokoagülasyon doğru şekilde düzenlenmezse, çıkarma yerinde izler görünebilir ve yüksek bir nüks olasılığı vardır. Ayrıca, prosedür nispeten ağrılıdır ve ondan sonraki iyileşme süresi diğerlerinden daha uzundur ve 10 güne kadardır.

Dondurucu

Papillomu artık görünmeyecek şekilde tedavi etmek, yani nüks riskini en aza indirmek için sıvı nitrojen kullanabilirsiniz.

İşlemin başlangıcında, düşük sıcaklıklar, sağlıklı olana dokunmadan cildin hasarlı bölgesine noktasal olarak etki eder, ardından çıkarma işlemi gerçekleşir. Düşük sıcaklıkların etkisi anında başlar ve bu da süreci önemli ölçüde kısaltır. Bu durumda hasta ağrı hissetmez.

Sıvı nitrojen ile yakı, yalnızca neoplazmın boyutunun 1 cm'den fazla olduğu durumlarda veya papillomun yanında cilt hastalıkları varsa önerilmez.

Sıvı nitrojen ile papillomun koterizasyonu

Virüse karşı kimya

Tıp, HPV ve kimyasal yöntemler için tedavi sunar. Bu seçenek diğerlerinden daha agresif, ancak çoğu değil. Papillomun salisilik asit veya benzer bir bileşen içeren güçlü bir kimyasal madde ile koterize edilmesinden ve ardından birkaç gün boyunca bir kabukla kaplanmasından ve son olarak kabuğun kısa sürede düşmesinden oluşur.

Yöntemin cinsel organlardaki veya boyundaki neoplazmları çıkarmak için kullanılmasına rağmen, kullanımı ağrılıdır, özel bakım gerektirir ve yara izi ve diğer olumsuz sonuçlar riskini önemli ölçüde artırır.

Ameliyat

Bu durumda papillom lokal anestezi altında bir neşter ile kesilir. Bu tekniğin dezavantajı, her şeyden önce, iyileşme sürecinde yatmaktadır - sonuçta, bir basınçlı bandaj giymeyi içerir.

Aynı zamanda, yöntemin ana avantajı, herhangi bir boyutta ve herhangi bir derinlikte neoplazmaların yüksek kalitede çıkarılmasını sağlamasıdır.

Papillomun cerrahi olarak çıkarılması

Papillomun halk ilaçları ile tedavisi

Modern tıbba güvensizlik ve diğer nedenler, insanları evde insan papilloma virüsünü tedavi etmeye yönlendiriyor. Bunun için ilaca ihtiyaç yoktur - doğa her şeye yardımcı olacaktır.

Uçucu yağlar

Çay ağacı veya pelin yağı antiviral etkiye sahiptir. Eşsiz bileşimleri ve düzenli kullanımları nedeniyle neoplazmalardan kurtulmaya yardımcı olurlar.

Önemli bir koşul, sağlıklı alanlarla temastan kaçınarak, hasarlı bölgeye noktasal yağ sürülmesidir. Düzenlilik de önemlidir. Kaliteli bir etki ancak günlük kullanımla elde edilebilir.

Hastanın yağa alerjisi veya bireysel hoşgörüsüzlüğü varsa bu yönteme başvurmamalısınız.

Kırlangıçotu

Kırlangıçotu giderme yöntemi herhangi bir tabletten daha iyidir: suyunun haşlama etkisi sayesinde evde güçlü bir etki sağlar. Aynı zamanda taze doğal bitki suyu en etkili seçenektir.

Papillomların kırlangıçotu suyu ile tedavisi

Papillomayı her gün koterize edin ve derinliğine ve boyutuna bağlı olarak 15-30 gün içinde ondan kurtulabileceksiniz.

Tahriş riski yüksek olduğundan hassas cilde sahip kişiler için teknik önerilmez.

Salisilik asit

Salisilik asit neden neoplazmalara karşı etkilidir:

 • ter ve yağ bezlerinin salgılanmasının baskılanması;
 • inflamatuar süreçlerin odağının nötralizasyonu.

Asidin daha iyi çalışmasını sağlamak için işlemden önce hasarlı bölgeyi buharla yıkayın ve çamaşır veya tuvalet sabunu kullanarak iyice yıkayın. Papilloma virüsü, maruz kalmaya yalnızca yatmadan önce düzenli maruz kalma ile yanıt verecektir.

Hint yağı tedavisi

Bu halk yöntemi en etkili ve güvenli olarak kabul edilir. Bununla birlikte, onunla doğru çalışmak önemlidir:

 1. Bir pamuğu hint yağına batırın ve büyümeyi masaj hareketleriyle ovalayın. Eylem günde 5 defaya kadar tekrarlanmalıdır.
 2. Daha iyi bir etki için papilloma yukarıdan bir sıva ile kapatılır.

En iyi sonuçla, 3-5 gün içinde cildi "birikmeden" temizlemek mümkün olacaktır.

Gazyağı ve ceviz ile tedavi

Gazyağı ve ceviz karışımı 7 gün içinde bir neoplazmdan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Aşağıdaki gibi hazırlanır:

 1. 2: 1 oranında yeşil ceviz ve gazyağı alın.
 2. Fındık ezilir ve rafine gazyağı ile doldurulmuş bir kavanoza yerleştirilir.
 3. Çözelti iyi süzülür ve karanlık bir yerde saklanır.

Etkilenen bölge sabah ve akşam günlük olarak tedavi edilmelidir.

Hidrojen peroksit

Çok işlevli etkiye sahip ana ilaç olarak hidrojen peroksit kullanılması tavsiye edilir. Tedavi etmenin 2 yolu vardır:

 1. Klasik. Her gün, günde 2 kez, papilloma gerektiği kadar hidrojen peroksit ile noktasal olarak tedavi edilir. Bazen tedavi süreci 1 aya kadar sürebilir.
 2. Sıkıştırma. Günde bir kez gazlı bez veya pamuklu çubuk hidrojen peroksit ile nemlendirilir ve hasarlı bölgeye gazlı bez gibi uygulanır. Kompresin günde bir kez değiştirilmesi önemlidir.

Bu yöntemin ağrısız ve etkili olduğu kanıtlanmıştır, ancak hidrojenin özellikle hassas ciltlerde tahrişe neden olabileceğini göz önünde bulundurmak önemlidir.

Hangi doktor papillomları tedavi eder

Papilloma virüsünün tedavisinde aynı anda birkaç uzman yer alır:

 1. Onkolog. Çıkarma yerinde onkolojik hastalıkların gelişme olasılığını dışlamak veya neoplazmın kalitesiz olması durumunda tehlikeyi önlemek için, birincil tanıyı yapan onkologdur.
 2. Dermatolog veya kozmetikçi. Bu alandaki uzmanlar, yüz, boyun, omuzlar, göğüs bölgesi gibi kozmetik "takı" çalışmalarının gerekli olduğu papillomun çıkarılmasıyla ilgilenmektedir.
 3. Cerrah. Komplikasyonları önlemek için karmaşık prosedürler ve çıkarma yöntemleri (örneğin cerrahi), profesyonel bir cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir.
 4. Dermatovenereolog. Bu uzman, genital bölgedeki papillomları tedavi eder ve teşhis eder.

Genellikle, ilk tanı için dermatologlara ve daha sonra malign bir oluşum şüphesi varsa onkoloğa başvururlar.

Hastalık önleme

İnsan papilloma virüsü enfeksiyonunun tedavisi her zaman neoplazmaların çıkarılmasıyla sınırlı değildir. Virüs zaten vücuda yayılmışsa, onunla savaşma süreci uzun zaman alabilir. Bu nedenle, tedavi etmektense hastalığı nötralize etmek ve önlemek daha iyidir. Bunun için doktorlar bir dizi yararlı önleyici tedbir geliştirdiler:

 1. Kötü alışkanlıklardan, özellikle alkol tüketiminden mümkün olduğunca uzak durun.
 2. Anal ve oral seks de dahil olmak üzere cinsel ilişki sırasında daima kendinizi koruyun. Hijyenik olmayı ve seks oyuncaklarını paylaşma konusunda dikkatli olmayı unutmayın.
 3. Bazı durumlarda aşılama yapılır. 9 yaşından itibaren aşı yapılabilir, tepkisiz ve agresif değildir, ön muayene gerektirmez.

Ayrıca hastalığın erken evrelerde tanınması için yılda bir kez rutin muayenelere gidilmesi önerilir. İstatistikler, 50 yaşına kadar cinsel açıdan aktif kişilerin, şu veya bu şekilde, aktif veya pasif biçimde HPV formlarından biriyle enfekte olduğunu göstermektedir.

Tedavi incelemeleri

 • "Boynumdaki çirkin papillom omuzları açık elbiseler giymemi engelliyor, sürekli beni rahatsız ediyordu. Dermatoloğa gittiğimde lazerle çıkarmamı tavsiye etti - beni çok korkuttu. Sonra papillomu kendi başıma çıkarmaya karar verdim. Hint yağı aldım ve papillomayı günde 3-5 kez ovuşturdum. Birkaç hafta sonra papillom küçülmeye başladı ve sonra tamamen kurudu.
 • "Hemen samimi bir yerde bir papillom fark etmedim: bir kez yürürken rahatsızlık vardı, sonra dikkat ettim. Hemen korktum ve jinekolojiye döndüm. Orada doktorlar her şeyi incelediler, görsel bir analiz yaptılar ve neoplazmanın iyi huylu olduğu sonucuna vardılar. sakince iç çektim. Lazer çıkarma yöntemini seçtim. Kaldırma hızlı gitti ve acımadı, şimdi sağlığım için endişelenmiyorum ama artık planlı muayenelerden vazgeçmemeye karar verdim ".
 • "Bacağımdaki büyük bir papillom uzun süre yaşamamı engelledi: sürekli kıyafetlerime sürtünerek acı verici hislere neden oldu. Kaldırma kararı geldi. Muayeneden sonra doktor, bu kadar büyük papillomlar için sadece cerrahi çıkarma yönteminin kullanılabileceğini söyledi. İlk başta beni korkuttu, ama başka seçeneğim yoktu. İşlem genel anestezi altında yapıldı, ağrı hissedilmedi. Çıkardıktan sonra küçük bir leke kaldı, ancak birkaç hafta sonra ortadan kayboldu. Tamamen memnunum. "