Bir lazerle papillomların çıkarılması

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, dünyadaki her beş kişiden biri 100'den fazla suşu olan papilloma virüsünün (HPV) taşıyıcısıdır. Deri veya mukoza zarlarındaki küçük oluşumlar veya papillomlar iyi huylu tümörlerdir.

sırttaki papillomların incelenmesi

Birkaç tür cilt büyümesi vardır:

 • düz siğiller;
 • kaba siğil oluşumları;
 • Genital siğiller;
 • akrokorlar (filamentli siğiller);
 • mesane ve üretra papillomları;
 • KBB organlarının papillomatozisi.

Papilloma virüsü ile enfeksiyon, enfekte bir kişiyle temas yoluyla oluşur. Öncelikle ciltte oluşan sıyrıklar, kesikler ve çizikler enfeksiyon kapar. HPV, bağışıklığın azalmasıyla aktive olur.

Malign neoplazmalara papilloma dejenerasyonu riski yüksek olduğundan, doktorlar cilt büyümelerinin giderilmesini önerir. En yaygın, ağrısız ve en güvenli yöntem papillomların lazerle çıkarılmasıdır. Ülkemizde birçok tıp merkezi ve klinikte bu işlem uygulanmaktadır.

Belirteçler

Papilloma virüsünün özelliği, ciltte (çoğunlukla boyunda, yüzde, ellerde, dekoltede) çoklu neoplazmaların ortaya çıkmasıdır. HPV'nin çoğu taşıyıcısı bu konuda psikolojik rahatsızlık yaşar, bu nedenle estetik nedenlerle büyüme kaldırılır.

Bununla birlikte, doktorların cilt büyümelerinden kurtulmayı önermesinin birkaç nedeni vardır. Aşağıdaki durumlarda papillomları çıkardığı gösterilmiştir:

 • neoplazm alanında ağrılı duyular ve rahatsızlık (kaşıntı, yanma);
 • yapının renginde ve boyutunda değişiklik;
 • kanama.

Papillomların, örneğin ultraviyole ışınları, travma, sürtünme gibi dış etkenlere maruz kaldıklarında, sorunlu bölgelerde, örneğin koltukaltında, göğüste vb.

Kontrendikasyonlar

Prosedürün güvenli olmasına rağmen, bir takım kontrendikasyonlar vardır.

Papillomları aşağıdaki koşullarda lazerle çıkaramazsınız:

hamilelik papillomların çıkarılması için bir kontrendikasyondur
 1. Bebek taşımak. Nadir durumlarda, hamile kadınlar için endikasyonlar varsa, neoplazmalar çıkarılır. Bu, genital siğiller teşhisi konduğunda olur. Bu, fetüsü enfeksiyondan korumanıza izin verir.
 2. Emzirme. Kadınlarda emzirme döneminde hormonal seviyeler değişir, bu da yaraların uzun süre iyileşmesinin nedeni olabilir.
 3. Edinilmiş immün yetmezlik sendromu (AIDS) veya bağışıklık sistemini (HIV) etkileyen viral hastalıklar. Bu durumda, enfeksiyonun yayılması ve yara yüzeyinin yavaş iyileşmesi tehlikesi vardır.
 4. Epilepsi. Prosedür epileptik nöbeti tetikleyebilir. Bir seans sırasında bir saldırı başlarsa, sağlıklı epidermisin zarar görmesi mümkündür.
 5. Düşük trombosit konsantrasyonu, durdurulması zor olacak kanamayı tehdit eder.
 6. Kanser tümörleri.

Lazer, soğuk algınlığı, papillom bölgesindeki herpetik döküntüler, diyabetes mellitus ve son zamanlarda ultraviyole ışınlarına maruz kaldıktan sonra (cildin güneş yanığı) kullanılmamalıdır.

Her durumda, doktor nihai kararı verebilir. Papillomların türüne bağlı olarak, önce bir dermatolog, jinekolog ve diğer uzmanlıklara danışmadan prosedürü gerçekleştiremezsiniz.

Yöntem etkinliği

Lazer epilasyon, cilt neoplazmalarını çıkarmak için en güvenli, en az travmatik ve ağrısız tekniktir. Etkinliği aşağıdaki gerçeklerle doğrulanır:

 • lazer, cildin sağlıklı bölgelerine zarar vermeden kan damarlarını birbirine yapıştırdığından kanama ve ödem olmaması;
 • hızlı yara iyileşmesi, yara izi olmaması: 5-7 gün sonra ciltte tek bir iz kalmaz (cilt büyümeleri yüz, göz, boyunda ise özellikle önemlidir), uzun süreli rehabilitasyon gerekli değildir;
 • lazer cilt ile temas etmediği için yara enfeksiyonunun dışlanması, sterilitenin sağlanması ve bakterisit etkisi;
 • kısa seans süresi: ortalama olarak, prosedür çoklu oluşumlarla 10 dakikadan fazla sürmez - biraz daha uzun;
 • anestezi eksikliği: hasta hafif, neredeyse ağrısız bir karıncalanma hissi hisseder;
 • bir kez: papilloma virüsünü çıkarmak için bir seans yeterlidir;
 • penetrasyon derinliğinin kontrolü: birikme tipine bağlı olarak değişir.

Yaş sınırlaması olmayan bu işlem hızlı ve rahat bir iyileşme sağlar.

Tekniğin dezavantajları arasında, kaldırılan oluşumu incelemenin imkansızlığı ve nispeten yüksek manipülasyon maliyeti belirtilmektedir. Bu nedenle doktorlar, mevcut büyümenin iyi huylu olduğundan emin olmak için papillomların lazerle çıkarılmasından önce tümör belirteçleri için bir analiz yapılmasını önerir.

Hasta hazırlığı

Lazer papilloma rezeksiyonu için uygun hazırlık, komplikasyonların olmamasını, maksimum verimliliği ve etkinliği garanti eder.

bacakta lazer papillom çıkarılması

İşlemden iki hafta önce aşağıdaki doktor tavsiyelerine kesinlikle uyulmalıdır:

 • solaryumu ziyaret etmeyin;
 • ultraviyole ışınlarına maruz kalmaktan kaçının: dışarı çıkarken güneşlenmeyin, lazere maruz kalmayı planladığınız alanı güneş kremi ile yağlayın;
 • soyma ve diğer kozmetik prosedürleri yapmayın;
 • deterjanlarla teması sınırlayın.

Papillomları lazerle çıkarma operasyonundan önce, ayrıca bir dizi tıbbi muayeneden geçmesi gerekir:

 • genel kan analizi;
 • HIV enfeksiyonu, hepatit, PED (sifiliz teşhisi) için araştırma;
 • doğasını netleştirmek için cilt neoplazmı dokularının biyopsisi (iyi huylu / kötü huylu).

Gerekirse, doktor konsültasyon için sizi bir onkoloğa yönlendirebilir ve ek çalışmalar yazabilir.

Operasyon süreci

Lazer çıkarma operasyonu minimal invaziv bir cerrahidir, bu nedenle ayakta tedavi bazında (bir poliklinikte) gerçekleştirilir.

Bu tür manipülasyonları gerçekleştirmek için doktorlar, basit veya darbeli (fraksiyonel) ışın üretimi ile bir karbondioksit, holmiyum veya kızılötesi lazer kullanır. Vücudun kapalı bölgelerinde (kasık, perine, koltuk altı vb. ) Papillomları çıkarmak için basit radyasyon kullanılır. Yüzde, boyunda, göz kapaklarında, kollarda, göğüste - fraksiyonel, epidermisin derin katmanlarını etkilemez, çünkü maksimum kozmetik etki garanti edilir (yara izi yoktur).

Çalışma algoritması:

 1. İşlemden önce doktor, hafif bir analjezik etkiye sahip olan neoplazmaya bir krem uygular.
 2. Daha sonra cihaz lazer ışınını epidermise yönlendirir.
 3. Fraksiyonel karbondioksit kan damarlarını kapatır. Bu şu şekilde olur: Papillomları oluşturan hücrelerin %75'i sudur. Bir lazerin etkisi altında hücrelerden su buharlaşır, zararlı hücreler yok edilir, tüm HPV katmanları yavaş yavaş çıkarılır. Ek olarak, tedavi edilen alanın kanama ve komplikasyon oluşumunu, cilt yenilenmesini önleyen otomatik bir dezenfeksiyonu vardır.
 4. Seansın sonunda doktor steril bir bandaj veya bakterisit bir yama uygular ve hastanın eve gitmesine izin verir.

Seansın süresi kısadır ve neoplazmların karmaşıklığına, boyutuna ve etkilenen bölgenin alanına bağlıdır. 10 ila 40 dakika sürer. Karmaşık vakalar, prosedürün tekrar tekrar tekrarlanmasını gerektirir. Bu durumda, manipülasyonlar arasında en az iki hafta geçmelidir.

Iyileşme süresi

Papillomların lazerle çıkarılmasının avantajlarından biri hızlı yara iyileşmesidir. İyileşme süresi bir haftadan fazla sürmez. Erken rehabilitasyon için temel koşul, fraksiyonel karbondioksitin cildi etkilediği bölgedeki sürtünme ve tahrişin ortadan kaldırılmasıdır.

önce ve sonra yüzdeki papillomun çıkarılması

Uzman tavsiyesi, komplikasyonları önlemeye ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaktır:

 • tedaviyi yapan doktor tarafından verilen harici ajanlarla yapmak;
 • etkilenen cilt bölgesini 2-3 gün ıslatmayın;
 • güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının ve bir ay boyunca güneşlenmeyin (prosedür soğuk mevsimde, güneş aktif olmadığında yapmak daha iyidir);
 • aşırı soğutmayın;
 • sauna, havuz, banyoyu en az 2 hafta ziyaret etmeyi reddetmek;
 • çıkarma yerinde oluşan kabuğu soymayın, bir hafta içinde kendiliğinden düşer.

Yanlış bakım veya eksikliği, yaranın enfeksiyonuna yol açacaktır, bunun sonucunda yara izleri ve yara izleri kalabilir.

Papillomların lazerle çıkarılması, vakaların %98'inde iyi bir sonuç ve hızlı iyileşmeyi garanti eden modern bir minimal invaziv cerrahi yöntemidir. %2 riske girmemek için yalnızca bu tür prosedürleri ve olumlu müşteri incelemelerini yürütmek için lisanslı kalifiye uzmanlara güvenmeniz gerekir.

İyi huylu cilt lezyonlarının lazerle çıkarılmasında uzmanlaşmış kliniklerin pahalı hizmetler sunduğu anlaşılmalıdır. Sonuçta, bu manipülasyon oldukça karmaşık. Fiyatı, boyutuna, papillomların sayısına, HPV lezyon alanına bağlıdır ve papilloma virüsünün ileri evresine gelince artar.

Zamanında tıbbi yardım aramak, sağlığın garantisidir, ciddi sonuçlar olmadan enfeksiyondan %100 kurtulmak.