Siğillerden nasıl kurtulur?

Ağrısız ama estetik olmayan siğillerden kurtulma arayışlarında bazı insanlar her türlü alternatif tıbba başvururlar. Fakat bu tür neoplazmaların kendi kendine çıkarılmasının ne kadar tehlikeli olduğunu biliyorlar mı? Makale size bir tıp kurumunda siğil ve papillomlardan kurtulmanın en etkili yollarını anlatacaktır.

İnsan vücudunda siğillerin ortaya çıkmasının nedeni olarak papilloma virüsü

doktor siğil ayak üzerinde inceler

Siğil, birçok kişinin uğraşmak zorunda kaldığı en yaygın iyi huylu cilt büyümelerinden biridir. Genellikle ağrısızdırlar ve herhangi bir zarara neden olmazlar. Bununla birlikte, bu neoplazmalar o kadar estetik görünmüyor ki, onları çıkarmak için tamamen haklı bir arzuya neden oluyorlar.

Siğil farklı boyutlarda olabilir - hem birkaç milimetre hem de birkaç santimetre. Hastalığa neden olan ajan, hastayla temas yoluyla bulaşan ve ayrıca ortak ev eşyalarının - kapı kolları, havlular, taraklar - kullanımının bir sonucu olarak bulaşan insan papilloma virüsüdür. Kaynağı bir virüs olduğu için ancak vücutta yenilerek tamamen tedavi edilebilir. Bugün hastalığın dış belirtilerini ortadan kaldırmaktan bahsedeceğiz. Hastalığın kuluçka süresi bir aydan fazla olabilir, enfeksiyonun ne zaman ortaya çıktığını belirlemek çok zor olabilir. Ayrıca, virüsün taşıyıcısı, görünür hastalık belirtileri göstermeyebilir. Siğillerin görünümüne ek olarak, virüs cildin başka tür deformasyonlarına neden olabilir - papillomların yanı sıra kondilomlar. 9-15 yaş arası çocuklar bu virüse daha duyarlıdır.

Birkaç siğil türü vardır:

 • Basit.Tüm cilt büyümelerinin yaklaşık %80'ini oluşturan yaygın bir tür. Bunlar yuvarlak, sert, ağrısız ve pürüzlü, gri ve sarı siğillerdir. Görünüşlerinin en yaygın yerleri eller, daha az sıklıkla kafa derisidir.
 • Düz.Daha nadir bir türdür ve çoğunlukla çocuklarda bulunur. Bunlar küçük, üç milimetreye kadar çeşitli şekillerde, tüberküller, cildin yüzeyinin üzerinde zar zor çıkıntı yapıyor. Çoğu zaman yüz, el ve ağız mukozasında görülür.
 • Plantar.Her yaştan insanda görülür. Bunlar, keratinize bir yüzeye sahip yoğun oluşumlar şeklinde ağrılı siğillerdir. Görünümleri, rahatsız edici ayakkabılar giyerek kışkırtır. Bu tür siğiller, ayak tabanlarını etkileyen diğer hastalıkların yanı sıra eski nasırlardan ayırt edilmesi zor olduğu için teşhis edilmesi en zor olanlardır.
 • filiform.Bacakta kahverengimsi bir renk tonu ile küçük siğiller. Çoğunlukla boyun, göz kapakları ve koltuk altlarında bulunur.

Siğiller ve papillomlar için ilaç kullanımı

siğilleri yok etmek için kırlangıçotu yağı

Siğilleri gidermek için nitelikli yardım alabileceğiniz bir tıbbi kuruma başvurmanız önerilir.

Tedavi süreci muayene ile başlar. Anket şunlardan oluşur:

 • görsel inceleme;
 • kolposkopi;
 • sitolojik inceleme;
 • moleküler biyolojik incelemeler;
 • histoloji.

Geleneksel tedavi yöntemi, siğillerin tamamen çıkarılması veya neoplazmların yapısının ilaçlar veya mekanik etkiler yardımıyla yok edilmesidir. Terapi ilaçları, hastanın vücudunun bireysel özellikleri dikkate alınarak bir uzman tarafından seçilir.

Alternatif tıp kullanarak evde siğilleri yok etmek güvenli bir işlem değildir ve aşağıdaki gibi riskler taşır:

 • beceriksizce gerçekleştirilen eylemlerle ciltte yanıklar veya yara izleri;
 • hastalığın yayılma tehlikesi;
 • yarada enfeksiyon olasılığı;
 • siğilin kanserli bir tümöre dönüşmesi.

Bu nedenle siğiller için bir uzman tarafından önerilen eczane ilaçlarını kullanmak daha iyidir.

Eczane ağı, papillomlar ve siğiller gibi sorunlardan kurtulmak için bir dizi etkili ilaca sahiptir. İlaç kullanırken kullanım talimatlarına tam olarak uymalısınız. Bununla birlikte, her kişinin vücudu bireyseldir, bu nedenle doktor siğiller için en uygun ilacı seçmelidir.

Siğil kaldırma yöntemleri

kolda profesyonel siğil kaldırma

Cilt büyümelerinden kurtulmanın en etkili yolu onları çıkarmaktır. Siğilin türünü ve bulunduğu yeri dikkate alarak doktorlar aşağıdaki yöntemleri kullanır:

 • Elektrokoagülasyon.Yüksek frekanslı elektrik akımının neoplazmın yüzeyindeki etkisi. Siğil, çevre dokuyu tedavi ederken onu kesen, pıhtılaştırıcı adı verilen tıbbi bir cihazla lokal anestezi kullanılarak çıkarılır.
 • Cryodestruction.sıvı nitrojen kullanımı - bir aplikatör yardımıyla, sorunlu bölge, onu donduran ve hasarlı hücrelerin yok edilmesine neden olan sıvı nitrojen ile tedavi edilir.
 • Lazer tedavisi.Bir lazer kullanarak bir siğilin çıkarılması, cilt hücrelerinin pıhtılaşması veya buharlaşması ile gerçekleşir. İşlem ağrılı hislere neden olmaz, ayrıca deneyimli bir uzman tarafından yapılırsa tedavi edilen ciltte iz bırakmaz.
 • Siğillerin cerrahi eksizyonu.Siğillerin büyük kümelere dönüştüğü durumlarda kullanılır. Lokal anestezi kullanılarak ameliyat yapılır.
 • Kimyasal temizleme.Bu, asitler ve alkaliler bazında yapılan ilaçlarla siğilleri yok etme yöntemidir. Bu tür ilaçlar eczane ağında reçetesiz satılmaktadır; bu, tedavinin bağımsız olarak, ancak bir doktora danıştıktan sonra gerçekleştirilebileceği anlamına gelir. Tedavi sırasında siğile yakın dokuları etkilemeden dikkatli bir şekilde tedavi etmelisiniz.

Bununla birlikte, siğiller için bir veya başka bir çare kullanarak evde tedavi yapılmasına karar verilirse, doğru teşhisi koymak için her şeyden önce bir doktora gitmek gerekir. Tedaviyi kendiniz yaparken, bir uzmanın tavsiyesine uyarak kesinlikle sonuna kadar getirmelisiniz.