Evde papillomları çıkarmanın sırları

Evde papillomlardan kurtulma yöntemleri

Papillomlar, insan vücudunu enfekte eden bir virüsün neden olduğu küçük cilt büyümeleridir. Çoğu durumda bu tür tümörlerin tehlikeli olmamasına rağmen, çok fazla rahatsızlığa neden olurlar ve genellikle kozmetik bir kusur olarak algılanırlar. Bu nedenle, hastaların papillomlardan kurtulmanın mümkün olup olmadığını ve evde çıkarılması için yöntemler olup olmadığını sorgulaması önemlidir.

İyi ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak önemlidir, kendinizi birçok hastalıktan korumanın tek yolu bu! Ve elbette, iyi ve sağlıklı bir diyet yapmak önemlidir.

Papillomlar neden oluşur?

Papilloma veya siğil, artan hücre çoğalması ve büyümesi süreci olan iyi huylu bir cilt büyümesidir. Bu likenler çeşitli şekil ve boyutlarda olabilir, cildin hemen hemen her yerinde ve hatta mukoza zarlarında görülür. Bu çeşitliliğe rağmen, bu patolojinin ortaya çıkmasının tek bir nedeni vardır - bu, insan papilloma virüsünün vücuda nüfuz etmesidir.

Bugüne kadar, bu virüsün yaklaşık yüz suşu bilinmektedir. Bazıları tamamen zararsızdır, ancak tehlikelidir ve kansere yol açabilir. Çoğu durumda, virüs cinsel ilişki sırasında kişiden kişiye bulaşır. Bununla birlikte, özellikle evde (havlu, nevresim, hijyen ürünleri vb. paylaşmak) ve temas (bir kişiyle yakın temas yoluyla virüs parçacıkları ile enfekte olabilirsiniz, ancak yalnızca yaralar varsa) başka bulaşma yöntemleri de mümkündür. ve ciltte lezyonlar). Bazen enfeksiyon doğum sırasında anneden bebeğe geçer. İstatistiksel çalışmalar, dünya nüfusunun neredeyse %80-90'ının virüs taşıyıcısı olduğunu gösteriyor.

Öte yandan, herkesin siğilleri yoktur. Hastalığın dış semptomları, bağışıklık aktivitesinde bir azalma ile ilişkilidir. İltihaplı hastalıklar, sağlıksız beslenme, vitamin eksiklikleri, sürekli stres, fiziksel ve duygusal yorgunluk cilt yapılarının görünümünü tetikleyebilir.

Papillomları evde çıkarmak güvenli midir?

Siğillerden kurtulmanın birçok yolu olduğunu söylemeye değer. Tıp daha hızlı, daha güvenli ve daha ağrısız tedavi sunar. Bununla birlikte, papillomları kendi başınıza çıkarmak da mümkündür. Ancak burada birkaç ana noktaya dikkat etmeniz gerekiyor:

 1. Papillomların tedavisi ancak bir doktora danıştıktan sonra başlatılabilir. Gerçek şu ki, bazı virüsler tehlikelidir çünkü kanser gelişimine katkıda bulunurlar. Onkojenik bir virüs ile enfekte olduğunda siğilleri dikkatsizce çıkarma girişimi, malign hücre transformasyonuna yol açabilir. Bu nedenle, önce tam bir teşhis gereklidir.
 2. Doku enfeksiyonu, süpürasyon ve iltihaplanma riski yüksek olduğundan, hiçbir durumda meme uçları yırtılmamalı veya kesilmemelidir.
 3. Papillomları ağız boşluğu, gırtlak, burun pasajları ve göz kapaklarının cildinin mukoza zarından çıkarmamalısınız. Sadece bir doktorun bu tür prosedürleri gerçekleştirme hakkı vardır.
 4. Papillomları evde çıkarmanın genellikle uzun zaman aldığı anlaşılmalıdır, bu nedenle anında bir etkiye güvenmemelisiniz.

Siğilleri yakmak için hangi ilaçlar kullanılabilir?

Papillomları çıkarmanın en uygun fiyatlı ve en basit yollarından biri, kimyasal olarak agresif maddelerle yok edilmeleridir. Cilt oluşumlarını dağlamak için tasarlanmış birçok ilaç vardır:

 • İyileştirici jeller bir baz, yani potasyum veya sodyum hidroksit içerir. Bu sıvının çok yakıcı olduğu anlaşılmalıdır, bu yüzden çok dikkatli kullanmanız gerekir. İşlemden önce meme başı çevresindeki sağlıklı doku bölgelerinin yanık olmaması için yağlı bebek kremi ile kaplanması gerekir. Küçük papillomlar genellikle ilk kullanımdan sonra düşer, ancak bazen prosedür birkaç kez tekrarlanır.
 • Asitler genellikle siğilleri yakmak için kullanılır. Örneğin, lokal anestezik, laktik asit ve salisilik asit içeren bir çözelti, etkili bir çıkarma yöntemi olarak kabul edilir. Papillom tedavisi için bir damla solüsyon yeterlidir.
 • Papillomları çıkarmak için özel yapışkan bantlar giderek daha popüler hale geliyor. Bu, özel bir solüsyona batırılmış küçük bir bez parçası. Cilt üzerine alçı ile sabitlenir ve 4-6 gün orada kalmalıdır. Genellikle bu süre zarfında papillom yok edilir ve kalıntıları alçı ile birlikte çıkarılır.

Her durumda, bu tür fonların çok dikkatli kullanılması gerektiği unutulmamalıdır, çünkü her zaman yanık ve sağlıklı dokulara zarar verme riski vardır, bundan sonra ciltte yara izleri kalabilir.

Evde kriyo-tahribat

Kriyocerrahi, siğilleri gidermek için oldukça popüler bir yöntemdir. Özü, sıvı nitrojen veya diğer maddeler kullanılarak cilt oluşumu üzerindeki etkisinde yatmaktadır. Ultra hafif sıcaklıkların etkisi altında, meme ucunun hücreleri yok edilir, ardından siyaha döner ve kaybolur. Bu prosedür genellikle bir hastanede gerçekleştirilir, ancak modern ilaç şirketleri, siğilleri evde çıkarmak için kullanılabilecek çeşitli çözümler sunar.

Örneğin, ana aktif bileşenin dimetil eter olduğu aerosoller etkili kabul edilir. Aplikatörü kullanarak solüsyonu siğile nazikçe uygulamanız önerilir. Bu prosedür hücreleri hemen dondurur. İlacın ciltteki sağlıklı bölgelere dokunmamaya çalışarak çok dikkatli kullanılması gerektiğini söylemekte fayda var.

Siğil tedavisi için kırlangıçotu

Evde tedavi söz konusu olduğunda, hemen hemen her geleneksel şifacı kırlangıçotu suyunu önerir. Bu bitki çok değerli özelliklere sahiptir ve siğillerin dağılmasına yardımcı olur. Bu ilacı kullanmanın birkaç yolu vardır:

 1. Bu bitki evin yakınında bir yerde bulunuyorsa, kırlangıçotu saplarından taze sıkılmış meyve suyu kullanılabilir. Prosedür çok basittir - papillomları on gün boyunca veya tamamen kaybolana kadar meyve suyuyla kaplamak yeterlidir.
 2. Eczanede, suyunun konsantresi olan kırlangıçotu özü satın alabilirsiniz. Bu ilaç siğilleri daha çabuk yok edecektir, ancak sağlıklı dokuları yakabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır.
 3. Evde kırlangıçotu yağı yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, 100 ml zeytinyağı ile 100 gr bitki sapı dökün. Hazırlığı karanlık, çok sıcak olmayan bir yere koyun ve on gün bekletin. Ortaya çıkan yağ çözeltisi, çökene kadar günlük olarak papillomlarla tedavi edilmelidir.

Sarımsak ve soğan ile vücuttaki papillomlardan nasıl kurtulur?

Soğan ve sarımsak her ev hanımının mutfağında bulunan ürünlerdir. Ancak herkes, siğillerle mücadelede yardımcı olabileceklerini bilmiyor. Bu ev ilaçları için tarifler oldukça basittir:

 • Sarımsaktan özel bir merhem hazırlanabilir. Bunu yapmak için, birkaç diş sarımsağı ince doğramanız, bir çay kaşığı iki çay kaşığı herhangi bir krema ile karıştırmanız gerekir. Elde edilen karışımdan az miktarda bir bandaj uygulanır, siğile uygulanır ve bir alçı ile yapıştırılır. Kompres 2 - 4 saat bekletilmeli, ardından çıkarılmalı ve soğuk su ile yıkanmalıdır. Tedavi sürecini bir hafta boyunca her gün tekrarlamanız önerilir.
 • Alternatif olarak, siğili bir diş sarımsakla hafifçe ovalayabilirsiniz.
 • Soğan kabukları halk hekimliğinde sıklıkla kullanılır. İlk önce bir cam kaba konur, daha sonra sofra sirkesi ile dökülür, kavanoz kapatılır ve iki hafta boyunca karanlık bir yerde saklanır. Daha sonra kabuğu kaptan çıkarın, biraz kurulayın ve ardından siğil üzerine 2-3 kat koruyucu bir sıva veya bandaj uygulayın. Prosedür en iyi yatmadan önce yapılır ve sabahları cildi çıkarın, durulayın ve petrol jölesi ile yağlayın.

Cilt lezyonlarını gidermek için ev yapımı karışımlar

Geleneksel bitki uzmanları genellikle halka açık ev ilaçları ile papillomların çıkarılmasını önerir:

 1. Oldukça etkili bir ilaç propolistir. Çözümü küçük bir bandaj parçasına uygulayarak küçük uygulamalar yapılır. Siğil üzerine uygulanır ve bir bandajla sabitlenir. Gaz sistemleri her 4-5 saatte bir yenileriyle değiştirilmelidir. Bu aynı prosedür iki gün sürer. İncelemeler, iki gün sonra küçük papillomların kuruduğunu ve düştüğünü ve büyük tümörlerin azaldığını gösteriyor.
 2. Hint yağı ve kabartma tozu ile etkili bir merhem yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, bileşenler bir macun oluşana kadar karıştırılmalıdır. Büyümelerin günde iki kez tedavi edilmesi gerekir. Tedavi uzun sürebilir - bazen papillom tamamen kaybolana kadar 2-3 haftalık günlük tedavi gerekir.
 3. Meme uçlarının koterizasyonu iyot ile yapılabilir. İlk olarak, yanıkları önlemek için meme uçlarının etrafındaki cilt yağlı bir kremle tedavi edilmelidir. Ardından, bir pamuğu iyot solüsyonuna batırın ve her bir siğili nazikçe ovalayın. Prosedür günde 2 ila 4 kez tekrarlanmalıdır.
 4. Bir başka uygun fiyatlı ve ucuz ilaç da aloe vera suyudur. Bir pamuğu bununla nemlendirin ve ardından siğile yapıştırın ve bir sıva ile sabitleyin. Sıkıştırmanın zaman zaman değiştirilmesi gerekir. Papillomların 6-7 gün sonra kaybolduğuna inanılmaktadır.
 5. Çay ağacı yağı başka bir iyi ilaçtır. Kullanımı çok kolaydır - her gün papilloma bir damla yağ sürmeniz yeterlidir. Bu arada, bu yağın antiviral, bakterisit ve dezenfektan özellikleri vardır.
 6. Kalanchoe, birçok faydalı özelliği olan bir ev bitkisidir. Bitkinin yaprağı kesilmeli ve içi meme ucuna gelecek şekilde üzerine bir bandaj yapıştırarak yerleştirilmelidir. Kompresyonu gece boyunca bırakın ve sabahları cildi iyice durulayın. Tedavinin ilk etkilerinin 3-4 işlemden sonra ortaya çıktığına inanılmaktadır.
 7. Bazı insanlar siğilleri sabunla çıkarma konusunda deneyime sahiptir. Bunu yapmak için, faydalı özellikleri ile ünlü olan ve çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan çamaşır sabunu kullanmak daha iyidir. Papillomlar, tercihen gece boyunca durulamadan kalın bir kuru sabun tabakası ile kaplanmalıdır. Cilt reaksiyonuna bağlı olarak, "terapi" 2 ila 4 hafta sürer. Meme başı çevresindeki cilt kızarır kızarmaz, tedavi kesilmelidir. Tümör kurur ve iltihaplanma sürecinin bir sonucu olarak yok edilir.
 8. Yumurta akı, papillomları çıkarmak için uygun fiyatlı bir çözümdür. Tümör günde 2-3 kez protein ile silinmeli ve tamamen kurumasına izin verilmelidir. Doğal olarak, bu tedavi çok daha uzun sürer. Bununla birlikte, böyle bir kendi kendini iyileştirmenin bir etkisi vardır.

Papilloma virüsünden kalıcı olarak kurtulmak mümkün müdür?

Yukarıda açıklanan tüm yöntemler cilt neoplazmalarından kurtulmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, hastalığın temel nedeni - papilloma virüsü - tamamen tedavi edilemez. Hastalara reçete edilen tüm ilaçlar, viral partiküllerin aktivitesini zayıflatmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Ancak ne yazık ki, vücudu enfeksiyondan tamamen temizleyecek kaynak yok.

Öte yandan, modern farmakolojik pazar, vücuda stabil bağışıklık sağlayan özel aşılar sunmaktadır. İşlem genellikle henüz aktif bir cinsel hayata başlamamış genç kızlara yapılır. Aşılar zayıflamış suşlar içerir ve vücudu, üreme hastalıkları ve kısırlığa neden olanlar da dahil olmak üzere virüsün en tehlikeli suşlarına karşı bağışıklık kazanır. Ancak bu ilaç her türlü enfeksiyona karşı koruma sağlayamaz. Ayrıca, sadece hastanın henüz enfekte olmadığı kesin olarak biliniyorsa uygulanmalıdır.

Önleme aracı olarak bağışıklığın güçlendirilmesi

Yukarıda açıklanan tüm yöntemler papillomları çıkarmanıza izin verir. Bununla birlikte, görünümlerinin nedeni enfeksiyondur, bu nedenle her zaman yeni cilt lezyonları olasılığı vardır. İnsan papilloma virüsünün kesin bir tedavisi olmadığı için bunu önlemenin tek yolu bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Viral partiküllerin çoğalmasının aktivitesini ve yoğunluğunu sadece bağışıklık sistemi kontrol edebilir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı, bağışıklık sisteminin düzgün işleyişinin temelidir:

 • Öncelikle beslenmeye dikkat etmeniz gerekiyor. Gerçekten de, gıda ile vücut sadece besinleri değil, aynı zamanda bağışıklık sistemini doğrudan etkileyen vitaminleri ve değerli mineralleri de alır. Diyet, bol miktarda çiğ sebze ve meyvenin yanı sıra tahıl ve süt ürünleri de dahil olmak üzere çeşitlendirilmelidir.
 • Bazı durumlarda, hipo ve vitamin eksikliklerini gidermek için bir mineral ve vitamin kompleksi içeren özel müstahzarlar almak gerekir. Birçok doktor bu önleyici tedaviyi yılda iki kez önermektedir.
 • Bağışıklık sistemini harekete geçirebilecek başka önlemler de var. Örneğin, bağışıklık yetmezliği durumlarının önlenmesi için ekinezya tentürü sıklıkla alınır. Ucuz ve ucuzdur, ancak tedavi süreci vücudun çeşitli enfeksiyonlara karşı direncini gerçekten arttırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemli bir unsuru da vücudun soğuğa alışmasıdır. Açıkçası, bu işlem uzun zaman alır ve komplikasyonları önlemek için sıcaklığın çok yavaş düşürülmesi gerekir.
 • Hipodinamik insan vücudunun düşmanıdır. Fiziksel aktivite, bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere tüm organ sistemlerinin çalışması üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Sabahları koşu yapmak, spor salonuna gitmek, yüzmek, aktif yürüyüş yapmak veya sadece temiz havada uzun yürüyüşler yapmak olsun, size en uygun aktiviteyi seçin.
 • Duygusal ve sinirsel aşırı yüklenme, öncelikle bağışıklık sistemini etkileyen hormon seviyelerinde keskin bir değişikliğe neden olur.

Papillomları çıkarmak için ev yöntemleri daha kolay bulunsa da, kendi kendine ilaç tedavisi tehlikeli olabilir. Bu nedenle, herhangi bir işleme başlamadan önce bir doktora danışmanız gerektiğini unutmayın.