Siğiller (özet makale)

vücudun derisinde siğil

Siğiller, epidermisin ve papiller dermisin yüzey katmanlarının kontrolsüz büyümesinin bir sonucu olarak cilt veya mukoza zarlarında oluşan büyümelerdir. Bunlar viral bir doğanın iyi huylu neoplazmlarıdır. Çeşitli HPV suşları (insan papilloma virüsü) ile enfeksiyonun bir sonucu olarak oluşurlar. Siğiller büyüme ve nüks etme eğilimindedir ve oldukça bulaşıcıdır (bulaşıcıdır). Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, dünya nüfusunun %80'i insan papilloma virüsü enfeksiyonu ile enfekte.

Görünüm nedenleri

Birçoğumuz papilloma virüsünün taşıyıcılarıyız, ancak bunu bilmiyorlar bile. Doğada 100'den fazla HPV suşu vardır, enfekte olduğunda çeşitli siğiller oluşur. Enfeksiyon iki şekilde gerçekleşir - temas veya ev. Kişisel hijyen standartlarının ihlali durumunda, enfekte bir kişinin eşyaları, ortak eşyalar yoluyla bir enfeksiyon kapabilirsiniz. Hamam, sauna, yüzme havuzunu ziyaret etmeyi sevenler en büyük risk altındadır. Virüs, sıcak ve nemli bir ortamda aktif olarak çoğalır ve çeşitli yüzeylerde uzun süre kalabilmektedir.

parmakta siğil fotoğraf 1

Cilt üzerinde bir kez, virüs vücuda en küçük hasarla (küçük çizikler, sıyrıklar, sıyrıklar) kolayca girer ve uygun koşullar altında epidermisin yüzey katmanlarında aktif olarak çoğalmaya başlar. Ancak patojen, yalnızca bağışıklık sistemi zayıfladığında aktif olarak saldırabilir. Bir kişi sağlıklıysa, bağışıklık sistemi virüsün çoğalmasını hızla bastırır ve onu gizli bir duruma sokar. Sonuç olarak, enfeksiyon vücutta uzun süre "uyuyabilir" ve sadece uygun koşullar altında uyanabilir. Bağışıklık savunmasında bir azalmaya yol açan provoke edici faktörler şunları içerir:

 • kronik hastalıklar veya yeni enfeksiyonlar;
 • kötü alışkanlıklar, sağlıksız beslenme ve yaşam tarzı;
 • şiddetli stresli durumlar;
 • endokrin patolojiler (diabetes mellitus, hormonal bozulmalar);
 • immün yetmezlik durumları;
 • kişisel hijyen standartlarının ihlali.

Plantar siğiller başka birinin ayakkabılarını giyerek enfekte olabilir, genital siğiller rastgele bir partnerle cinsel temas yoluyla bulaşabilir. Tıraş sırasında kazara yapılan kesiklerle yüzde veya vücutta basit siğiller oluştuğunda veya epilasyon işlemi sırasında ciltte hasar oluştuğunda sıklıkla kendi kendine enfeksiyon vakaları vardır. Küçük yaralar, virüsün vücuda kolayca girdiği ve yıkıcı çalışmasına başladığı enfeksiyonun giriş kapısıdır.

Siğil türleri: fotoğraf

Siğiller neye benziyor? Neoplazmaların görünümü büyük ölçüde virüsün modifikasyonuna ve çeşitliliğine bağlıdır. Siğil ve papillom türlerinin görsel bir temsili, makalenin ilerleyen bölümlerinde sunulan açıklama ile fotoğraflar tarafından verilmektedir.

kaba (basit)

Bu en yaygın siğil türüdür. Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkarlar, bezelyeye benzeyen yuvarlak nodüller gibi görünürler. Farklı boyut ve tonlarda (pembeden kahverengiye) olabilirler, tek tek veya gruplar halinde yerleştirilebilirler. Yüzdeki veya vücudun açık bölgelerindeki (örneğin parmaklardaki) bu tür neoplazmalar kozmetik bir kusur olarak algılanır, pek çoğu herhangi bir şekilde büyümelerden kurtulmaya çalışır.

parmakta siğil fotoğraf 2

Basit siğiller ağrısızdır ve fazla rahatsızlığa neden olmaz (estetik dışında). Ancak böyle bir neoplazm kalıcı olarak travmatize edilirse, malign dejenerasyon riski vardır. Bu nedenle doktorlar, vücuttaki şüpheli büyümelerin giderilmesini tavsiye eder.

Gençlik (düz)

Bu tür neoplazma, adolesanlarda ve gençlerde pürüzsüz, düz bir yüzeye sahip büyümelerin daha sık oluşması nedeniyle adını almıştır. Bu, ergenlik döneminde vücudun yeniden yapılandırılmasından kaynaklanmaktadır. Hormonal bozulmalar, bağışıklığın azalmasına ve virüsün aktivasyonuna katkıda bulunur.

alnında düz siğiller

Neredeyse ciltle birleşen ten rengi neoplazmalar gruplar halinde ortaya çıkar ve daha sık vücudun açık bölgelerinde oluşur.

Akrokordlar (iplikli)

Bu tip neoplazm, pedikül üzerinde papillomlara benzeyen yumuşak, uzun bir büyümedir. Çoğu zaman, bu büyüme koltuk altlarında, boyunda, saç çizgisi boyunca, göz kapaklarında veya yüzde oluşur. Filamentli siğillerin yumuşak dokusu kolayca yaralanır. Tıraş sırasında veya hijyen prosedürleri sırasında onlara zarar vermek çok kolaydır.

ipliksi siğiller

Akrokorlar tekrarlamaya eğilimlidir - genellikle kaldırılan büyüme bölgesinde birkaç yeni oluşum ortaya çıkar.

Plantar (palmiye)

Bu tür neoplazmalar yoğun bir yapı ile ayırt edilir ve dermisin derinliklerine uzanan derin bir köke sahiptir. Düzenli mekanik basınca maruz kalan yerlerde ellerin tabanlarında veya avuç içlerinde oluşurlar. Bu en tatsız ve ağrılı siğil türüdür. Özellikle rahatsızlığa, yürürken şiddetli ağrıya neden olan, hareket kabiliyetini sınırlayan ve tedavisi zor olan plantar büyümeleri veya dikenler neden olur.

plantar siğil

Bir siğilin fotoğrafı, böyle bir neoplazmın görünümünü düşünmenizi sağlar. Plantar siğil, merkezde bir çöküntü bulunan konik bir şekilde diğer büyümelerden farklıdır. Sıcak suda buharda pişirirseniz ve üst stratum corneum'u soyarsanız, yüzeyde siyah noktalar görünür. Bunlar, büyümenin yapısına nüfuz eden tromboze kılcal damarlardır.

Genital (genital siğiller)

Genital bölgede genital siğiller oluşur. Görünüşlerinin ana nedeni, korunmasız cinsel temaslar, sık sık ortak değişimidir. Bu durumda, papilloma virüsü, ilişki sırasında mukoza zarına mikro hasar vererek vücuda girer. Genital siğiller, pedikül üzerinde yumuşak papiller oluşumlar gibi görünür.

vücutta genital siğiller

Gruplar halinde ortaya çıkarlar ve perine ve anorektal bölgeyi içerecek şekilde hızla yayılabilirler. Bu tür büyümeler kolayca yaralanır, kanar, cinsel ilişki sırasında, bağırsak hareketleri veya idrara çıkma sırasında ağrılı hislere neden olur veya psikolojik sorunlara neden olur.

yaşlılık siğiller

Senil siğillerin görünümü, virüsün aktivitesi ile ilişkili değildir. Bu tür büyümeler (keratomlar), epidermal hücrelerin kontrolsüz bölünmesinin bir sonucu olarak oluşur. Epitelin yüzey katmanlarının aşırı büyümesi, vücudun yaşlanması ve ultraviyole ışığa uzun süre maruz kalması ile ilişkili hormonal bozuklukları tetikler. Çeşitli boyut ve şekillerde pigmentli keratinize plaklar vücutta, kollarda, boyunda ve elin arkasında çoğul olarak görülür.

Senil siğillerin (yaşa bağlı keratomlar) bir fotoğrafı, özelliklerini ve viral nitelikteki diğer büyümelerden farklılıklarını açıkça gösterir. Bu tür oluşumlar zamanla büyüyebilir ve hasar görürse kanar ve iltihaplanır, bu da malign dejenerasyon riskini artırır.

ciltte senil siğil

Deride veya mukoz membranlarda şüpheli lezyonlar görülürse, bir dermatolog tavsiyesi almalısınız. Muayeneden sonra uzman doğru tanıyı koyacak, neoplazmın tipini belirleyecek ve bir tedavi rejimi önerecektir.

Çoğu zaman dermatologlar, estetik olmayan büyümelerin ilaçla veya donanım prosedürleri yardımıyla giderilmesini önerir.

Terapinin özellikleri

Siğil tedavisi kapsamlı olmalıdır. Olumlu bir sonuç elde etmek ve viral bir enfeksiyonun tekrarını önlemek için, sadece büyümeyi ortadan kaldırmak değil, aynı zamanda patojenin üremesini engellemek de gereklidir. Bir dermatolog, HPV türünü, neoplazm türünü, hastanın bireysel özelliklerini (yaş, kronik hastalıkların varlığı ve kontrendikasyonları) dikkate alarak etkili bir tedavi rejimi seçmenize yardımcı olacaktır.

İlaç tedavisi

Evde siğilleri gidermek için aşağıdaki ilaç grupları önerilir:

 • antiviral;
 • immünomodülatör;
 • keratolitik;
 • nekrotizan;
 • kriyopreparasyonlar.

Herhangi bir çare kullanımı doktorla kararlaştırılmalıdır. Uygunsuz ve gelişigüzel tedavi, virüsün çoğalmasını durdurmaz veya siğillerin tekrar oluşmasını engellemez.

Salisilik veya trikloroasetik asit bazlı keratolitik ajanlar, siğilin yüzeyindeki kaba stratum corneum'u iyi yumuşatır. Ölü pullardan temizlendikten sonra, birikimin tabanı açılır ve koterize edici ve nekrotizan etkiye sahip ilaçların aktif maddeleri patolojik dokulara daha kolay nüfuz eder.

Mumyalama etkisi olan ilaçlar, agresif asitler ve alkaliler içeren çözeltileri içerir. Mukoza zarındaki genital siğillerin tedavisi için daha hafif etkiye sahip ilaçlar kullanılır - çözelti, jel. Bu tür ilaçlar, agresif bileşenlerin sağlıklı cilt üzerinde temasından kaçınarak dikkatli kullanılmalıdır.

Dondurucu ilaçlar, kriyodestrit yöntemine benzer şekilde hareket eder, yani siğilin dokularını dondurur, bunun sonucunda ölür ve birkaç gün sonra kaybolur. Bu tür ürünler, soğutucuyu uygulamak için uygun bir aplikatöre sahip aerosol kutuları şeklinde mevcuttur.

Virüsün yayılmasını engelleyen ve yerel bağışıklığı güçlendiren ilaçlar, elde edilen sonucun pekiştirilmesine yardımcı olacaktır. Bunlar, merhemler, jeller, kremler şeklinde oral uygulama için müstahzarlar veya harici tedavi için ajanları içerir.

Ameliyatla alma

Donanım tekniklerinden, siğiller - kriyoterapi (sıvı nitrojen ile dondurma) veya elektrokoagülasyon (elektrik akımı ile yakma) ile mücadele için kanıtlanmış yöntemler kullanılır.

Modern, güvenli seçeneklerden birçoğu lazer prosedürünü veya radyo dalgası yöntemini tercih ediyor. Bir lazerin veya radyo dalgalarının termal radyasyonu, sağlıklı dokuya dokunmadan siğil dokusunu kesin olarak belirlenmiş bir derinlikte buharlaştırır. Bu, komplikasyonları önler ve rehabilitasyon süresini minimuma indirir.

Halk ilaçları

Halk ilaçlarından kırlangıçotu suyu veya buna dayalı müstahzarlar en sık siğilleri gidermek için kullanılır. Ek olarak, büyümeleri bir sirke çözeltisi, sarımsak tentürü, yeşil elma suyu ile tedavi etmeniz önerilir. Asidik ve alkali ortam virüsü öldürür ve neoplazmalardan kurtulmaya yardımcı olur. Herhangi bir alternatif reçete kullanmadan önce doktorunuza danışın.