İnsan papilloma virüsü

İnsan papilloma virüsü (HPV) en sık görülen viral enfeksiyon genital sistem.

Genel bilgiler

HPV bir grup virüs, son derece yaygın dünyada. Orada daha fazla 190 türleri bu virüsü olan, en az 13 kanser gelişimine yol (bunlar bilinen türleri için yüksek risk). İnsan papilloma virüsü bulaşan sırasında esas olarak cinsel temas, ve çoğu insan ile enfekte olma, onlara kısa bir süre sonra başlar, cinsel olarak aktif. İki tip HPV (16 ve 18) neden 70% tüm rahim ağzı kanseri vakalarının (Rahim ağzı kanseri) ve kanser öncesi patolojik durumların rahim ağzı.

Yakalanma

etkeni human papilloma

İnsan papilloma virüsü bulaşan sırasında esas olarak cinsel temas, ve çoğu insan ile enfekte olma, onlara kısa bir süre sonra başlar, cinsel olarak aktif. Ama virüs aktarmak için gerekli değildir keskin seks. Bedensel genital temas, iyi kurulmuş geçirerek insan papilloma virüsü enfeksiyonu. Gruplar risk HPV enfeksiyonu olan çocuk ve gençler, 15-18 yıldır.

Rahim ağzı kanseri sonucu gelişen edinsel bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyon belirli HPV tipleri. Risk faktörleri Rahim ağzı kanseri: ilk erken yaşta cinsel ilişki; çok sayıda cinsel partner; bağışıklık bastırma (örneğin, HIV pozitif insanlar artmış risk altındadır enfeksiyonu HPV ile enfekte olma ve daha geniş bir yelpazede türleri HPV).

Belirtiler ve hava akışının bir hastalık

Çoğu HPV enfeksiyonları neden belirtilerin ortaya çıkması veya hastalık ve tabi kendilerini (yaklaşık %90 gerçekleşecek 2 yıl). Ancak, istikrarlı bir enfeksiyon belirli HPV tipleri (en sık tip 16 ve 18) gelişmesine yol açabilir kanser öncesi patolojik durumlar. Tedavi edilmezse, bu durum gelişebilir rahim ağzı kanseri. Bugüne kadar rahim ağzı kanseri en sık görülen hastalığı ile ilgili insan papilloma virüsü. Rahim ağzı kanseri dördüncü en sık görülen kanser türleri kadınlarda ve yedinci genel olarak: tahminlere göre, 528 000 yeni vaka, dünyada oldu 2012 yılında.

Belirtileri Rahim ağzı kanseri genellikle görünür, ileri evre kanser ve şunları içerebilir:

  • Düzensiz, mežmenstrual'nye (arasındaki dönemde aylık) veya anormal vajinal kanama cinsel ilişkiden sonra;
  • Sırt ağrısı, bacak ya da pelvis;
  • Yorgunluk, kilo kaybı, iştah kaybı;
  • Rahatsızlık, vajina ya da deşarj hoş olmayan bir koku ile;
  • Bir şişmiş ayak.

Sonraki aşamalarda ortaya çıkabilir daha şiddetli belirtiler.

İnsan papilloma virüsü enfeksiyon da sorumlusu 20-90% durumda skuamöz hücreli kanser, anüs, farinks, vulva, vajina ve penis. Tahminlere göre, kadar %90 anal kanser nedeniyle HPV-16 ve HPV-18 ve %40 olguda vulva kanseri bir çoğunlukla yaşlı kadınlarda, ile ilişkili HPV-16.

HPV enfeksiyonu, doğan türleri, düşük risk, neden anogenital siğiller kadınlarda ve erkeklerde (genital siğiller cinsel yolla bulaşan siğiller). Arasındaki ortalama süre enfeksiyonu ve HPV-6, 11 ve gelişimi, cinsel yolla bulaşan siğiller ise 11-12 ay ve erkeklerde 5-6 ay genç kadınlarda 16. Anogenital kondilom zor tedavi edilebilir.

HPV-6 ve HPV-11-ebilmek neden da nadir bilinen bir durum tekrarlayan solunum papillomatozis (RRP), hangi siğiller oluşur gırtlak veya diğer bölgelerinde solunum yolu. RRP görülmektedir özellikle çocuklarda yaş, 5 yaş altı (juvenil RRP) veya kişilerde üçüncü on yaşam (yetişkin RRP). Nadir durumlarda, kadın genital HPV enfeksiyonu iletebilirsiniz virüs bebeğe doğum sırasında. Tedavi RRP neden olabilir ciddi bir sorun nedeniyle solunum yolu tıkanıklığı.

Komplikasyonlar acı sonra hastalık

Bulundu Rahim ağzı kanseri 100% durumda tahrik oncogenic türleri insan papilloma virüsü (HPV). Kadınlarda normal bağışıklık sistemi olan rahim ağzı kanseri gelişir 15-20 yıl. Kadınlarda bağışıklık sistemi, örneğin, HIV enfeksiyonu tedavi edilmezse, onun gelişimi gerekebilir sadece 5-10 yıl. Rağmen sınırlı bilgileri anogenital her türlü kanseri dışında rahim ağzı kanseri, giderek artan sayıda kanıta göstergesidir nedeniyle insan papilloma virüsü ile kanser, anüs, vulva, vajina ve penis. Ve bu kanser türleri daha az yaygındır, daha Rahim ağzı kanseri, onların bağlantı HPV onları potansiyel olarak yetenekli önlenmesi için kullanımı sayesinde aynı stratejileri birincil korunma için olduğu gibi, rahim ağzı kanseri.

HPV türleri değil, kansere neden olan (özellikle tipleri 6 ve 11) neden olabilir genital siğiller ve respiratuar papillomatozis (hastalık, hangi tümör büyür, solunum yolları, önde burun ve ağız içinde hafif). Ve bu durum çok nadiren ölüme neden, onlar sık sık neden olabilir hastalık. Genital siğiller yaygın ve son derece bulaşıcı.

Ölüm

Gözlenen yüksek küresel serviks kanserinden ölümleri (52%), nedeni olan human papilloma virüs. 2012 yılında yaklaşık 270 000 kadın öldü Rahim ağzı kanseri, ayrıca, daha fazla 85% bu ölümlerin meydana ülkelerde düşük ve orta gelirli.

Tedavi

Eleme Rahim ağzı kanseri — bu test, kanser öncesi durum ve kadınlar arasında kanser hiçbir belirti ve duygulu kendinizi tamamen sağlıklı. Eğer tarama saptar kanser öncesi patolojik durum, onları kolayca tedavi edilebilir ve böylece kanser gelişmesini önlemek. Tarama da ortaya kanser erken bir aşamada yüksek bir olasılık ile tedavi.

Göz önüne alındığında premalign bir durum gelişiyor yıllar boyunca, her kadının yaşları 30 ila 49 arasında yıl geçmesi önerilir tarama en az bir kez hayatta, ve daha iyi – daha sık. Tarama için etkili mortaliteyi azaltmak için rahim ağzı kanseri, yalnızca katılım önemli miktarda kadın.

Şu anda mevcut 3 farklı tarama türü:

  • Normal bir Pap smear testi (Pap) ve sıvı sitoloji (LBC);
  • Görsel doğrulama kullanarak asetik asit;
  • Test türleri, HPV yüksek risk.

Gelişmiş ülkelerde programlar kadınlara geçmek için fırsat tarama algılar çoğu prekanseröz durumların aşamalarında zaman kolayca tedavi edilebilir. Erken tedavi, human papilloma virus önler %80 durumda, kalkınma Rahim ağzı kanseri bu ülkede.

Gelişmekte olan ülkelerde sınırlı erişim, verimli ekranlı demektir ki, hastalık genellikle tespit sadece daha sonraki aşamalarında, zaman, belirtiler geliştirmek. Ayrıca, tedavi, hastalık, bu ilerlemiş etkisiz açan, yüksek düzeyde ölüm Rahim ağzı kanseri bu ülkede.

Verim aşı

Klinik çalışma sonuçları göstermektedir ki, bugün mevcut iki aşı güvenli ve çok etkili bir enfeksiyonun önlenmesinde HPV 16 ve 18. Her iki aşı daha etkili bir aşı yapılır etkisi kadar insan papilloma virüsü. Bu nedenle, tercih edilen bir aşı ilk cinsel temas. Aşı, tedavi, HPV enfeksiyonu veya ilişkili HPV hastalık (örneğin kanser).

Bazı ülkelerde kullanılmaya başlanan aşı erkek insan papilloma virüsüne karşı verilen izin önlemek için genital kanseri hem erkeklerde, hem kadınlarda, hem bir aşı mevcut de sağlar gelişmesini önlemek genital siğiller kadınlarda ve erkeklerde. Ayrıca, aşılama, erkek önlemek için hizmet vermektedir dolaşımını HPV nüfus gençler ve genç yetişkinler. DSÖ önerir aşılama kız yaş 9-13 yıl olduğu gibi, en etkili, maliyet açısından, ölçü, halk sağlığı, rahim ağzı kanserine karşı.

Aşısı HPV yerini almaz serviks kanseri taraması. Ülkelerde HPV aşısı tanıtıldı eylem, belki de gerekli gelişim tarama programları. 2013 yılı sonuna kadar insan papilloma virüsüne karşı aşı tanıtıldı 55 ülkede KİM.

Modern matematiksel bir model olduğunu göstermektedir bir kapsama kızlar 12-13 yaşında tam bir ders birincil aşı (3 doz) aşı insan papilloma virüsü enfeksiyonu, öngörülebilir riskleri azaltarak, rahim ağzı kanseri %63, servikal otuz neoplazi üçüncü şiddeti (serviks) – %51, sitolojik anormallikler yaş kohort 30 yıla kadar – %27.

Aşı

Şu anda iki aşı, koruyan, 16 ve 18 tip hpv neden en az %70 kanser serviks. Bu aşı da sağlamak için bazı çapraz koruma diğer, daha az yaygın türleri HPV neden Rahim ağzı kanseri. Biri bu aşıların güvenliğini de tipleri HPV 6 ve 11 neden anogenital genital siğiller.

Geliştirme ve check aşı insan papilloma virüsü enfeksiyonu tespit yeteneği birincil korunma Rahim ağzı kanseri.

Son salgın

Rahim ağzı kanseri ikinci en çok konuşulan bakan kanseri kadınlar arasında — tahminlere göre, yıllık kayıtlı 530 000 yeni vaka, yaklaşık 270 000 hastalar ölüyor.

İnsidansı tutar artış eğilimi.

Hastalığı olasılığı Rahim ağzı kanseri her kadın ortalama bir ömür boyunca ise %0.53 oranında.

Tarihi bilgiler ve ilginç gerçekler

Orta yetmişli, yirminci yüzyılın bilim adamı Harold zur Hausen keşfetti çeken kadınlar, rahim ağzı kanseri, sürekli enfekte insan papilloma virüsü. 1983 yılında keşfedilen DNA hpv biyopsi, rahim ağzı kanseri ve bu olay kabul edilebilir bir keşif oncogenic virüs HPV-16. 2008 yılında Nobel komitesi hükümeti Nobel ödülü fizyoloji ve tıp Harald zur Hausen açmak için ne papilloma virüsü neden olabilir, rahim ağzı kanseri.